Goldmané investují, když v ulicích teče krev. Podporujete diktátora, zuří kritici

Venezuela se dlouhodobě potýká s politickou i ekonomickou krizí. Americká investiční banka Goldman Sachs se toho rozhodla využít, což ji ve výsledku přineslo ostrou kritiku, včetně obvinění z podpory diktátorského režimu. Kauza Goldmané vs. venezuelská opozice tak začíná.

Snad v souladu s výrokem barona Rotschilda, který kdysi řekl, že nejlepší čas pro investování je tehdy, když v ulicích teče krev, se banka rozhodla nakoupit dluhopisy venezuelské státní společnosti PDVSA se splatností v roce 2022. Tento krok vyvolal poměrně ostrou reakci ze strany předsedy venezuelského parlamentu (tzv. Národní shromáždění) Julia Borgese, který hovoří nejen o podpoře diktátorského režimu prezidenta Madura, ale i o snadných ziscích realizovaných na úkor utiskovaného venezuelského lidu.

„Jak se zdá, banka Goldman Sachs se rozhodla vydělat snadné a rychlé peníze na utrpení občanů Venezuely,“ přepisuje server CNBC otevřený dopis, který Borges zaslal přímo šéfovi banky Lloydovi Blankefeinovi. „Vzhledem k nestandardní povaze této transakce a zcela absurdním finančním podmínkám, které jdou na úkor Venezuely a jejích občanů, zahájí Národní shromáždění brzké vyšetřování celé záležitosti. Já osobně mám také v úmyslu doporučit jakékoliv budoucí demokratické vládě Venezuely, aby neuznala platnost těchto dluhopisů, a tudíž je ani nesplácela,“ dodal premiér.

Největší akciová rally aneb když je + 114 % pouhou iluzí

Podle informací serveru Wall Street Journal, který na kauzu upozornil jako první, se Goldmanům podařilo nakoupit dluhopisy firmy PDVSA emitované v roce 2014 v hodnotě 2,8 miliardy dolarů se splatností v roce 2022. Banka za ně dle nejmenovaných zdrojů zaplatila zhruba 865 milionů dolarů, což odpovídá ceně 31 centů za dolar a ročnímu výnosu nad 40 %.

Podle Borgese samotný obchod představuje „finanční záchranné lano“, které banka poskytla venezuelskému prezidentovi Madurovi a jeho režimu. Ten je především v posledních měsících charakteristický ostrými zásahy vůči venezuelskému lidu. Opozice vedená právě venezuelským parlamentem totiž vyzvala Venezuelany, aby proti Madurovi otevřeně demonstrovali. Na ulicích velkých měst už tak týdny probíhají nepokoje, které si vyžádaly desítky mrtvých.

„Záchrana Madurova režimu jen posílí brutální represe proti stovkám tisíc Venezuelanů, kteří protestují za politickou změnu v zemi,“ píše Borges. „Jsme zděšen, že Goldman Sachs na takovou transakci přistoupila.“

Jako Pablo Escobar. Venezuelané už hotovost nepočítají, nýbrž váží

Žádný režim nepodporujeme. Jednáme na popud klientů

Reakce na Borgesův dopis na sebe nenechala dlouho čekat. Banka Goldman Sachs v ní tvrdí, že dluhopisy nenakoupila na primárním trhu, tedy přímo či ve spolupráci s venezuelskou vládou (resp. centrální bankou), nýbrž skrze několik evropských brokerů, tedy na sekundárním trhu. Cenné papíry jsou pak navíc součástí fondů a účtů, které banka spravuje svým klientům.

„Investovali jsme do dluhopisů společnosti PDVSA proto, že stejně jako mnoha dalších investičních subjektů věříme, že se situace v zemi časem zlepší,“ přepisuje CNBC slova vyjádření. „Investoři provádí podobné obchody na denní bázi, a to prostřednictvím podílových fondů či ETF, které dluhopisy nakupují. Uznáváme, že je situace složitá a že se Venezuela nachází v krizi. Věříme však, že se vše zlepší. Naše investice je ostatně důkazem naší víry v tento scénář.“

Venezuelský ropný guru nad propastí. Blíží se default?

Newsletter