Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Goldmani o tom, co přiživí čínskou rally

Čínské akcie v letošním roce prudce rostou. Expozice některých fondů vůči Číně však stále zaostávají za širokým trhem a rally tak, podle Goldman Sachs, není u konce. Analytici banky odhadují, že pokud by fondy zaměřující se na rozvíjející se trhy zvýšily alokace v největších čínských sektorech z podprůměrných pozic „underweight“ na průměr trhu „marketweight“, znamenalo by to příliv 26 miliard dolarů.

Čínský akciový trh zažil za poslední dobu silnou rally. Hongkongský Hang Seng Index vzrostl od začátku roku o 21 procent na svou nejvyšší úroveň od roku 2008. Shanghai Composite vyskočil za stejné období o 39 procent na maximum od roku 2007. Podle údajů Nomury vzrostl ukazatel P/E (price earnings ratio) šanghajských A-akcií na 15,5násobek, což je pětileté maximum.

I přes rally, která činí čínské akcie každým dnem dražší, se tlak na aktivní fondy přidat další expozice v průběhu roku zvětší. Tyto fondy podhodnocovaly svou výkonost a očekávaly nejhorší výsledky od roku 2009, poznamenává Goldman Sachs. Pouze 20 procent fondů zaměřujících se na rozvíjející se trhy a 40 procent těch zaměřených na region Asie mimo Japonska v letošním roce překonalo své odhady výkonnosti. Pro srovnání, průměr za posledních pět let byl 60 – 70 procent, dodává Goldman a zdůrazňuje své důvody k tomu, proč je na čínské akcie „overweight“. „Podexpozice vede ke slabé výkonnosti,“ poznamenává Goldman, a upozorňuje, že Čína je dnes největším trhem v obou indexech – „Asie ex-Japan“ i indexu rozvíjejících se trhů a za jejich výkonnost je odpovědná takřka z poloviny.

Čínský akciový drak slábne. JPMorgan krotí svá doporučení

Šanghaj – Hongkong aneb vznik druhé největší burzy světa

Čínský trh navíc pravděpodobně podpoří také politické rozhodnutí. Peking potvrdil cíl dostat „A-shares“ ve světovém indexu MSCI a je ochotný provést k tomu potřebné kroky. Také postup ve směru čím dál užšího propojení burz v Hongkongu a Šanghaji, potažmo Šenčenu, přispívá k posílení čínské akciové rally.

Goldmani nejsou jedinými býky na čínském trhu. Například Credit Suisse poukazuje na to, že dříve skryté nelegální toky kapitálu budou postupně nahrazeny „oficiálními“ v souladu s tím, jak Čína liberalizuje svůj kapitálový účet. V kombinaci s očekávanou depreciací juanu se snižují překážky investic do zahraničních aktiv, dodává Credit Suisse.

Dalším zdrojem kapitálu pro čínský akciový trh by mohly být také banky. „Čínské banky, zejména pak v případě menších věřitelů, předpovídají na akciovém trhu za první čtvrtletí velké zisky, soudě podle údajů centrální banky, která u nich v tomto roce odhalila bezprecedentní nárůst akciových investic,“ poznamenává Reorient Research. Bankovní instituce investovaly do akcií od začátku roku do konce března více než 8 bilionů juanů, v porovnání s 6,5 biliony z roku 2014, poznamenává Reorient.

Čínský akciový rychlík do Hongkongu. Veze bublinu?

Mobius: Nadešel čas na odchod z amerických akcií

Newsletter