Google AI je chytřejší než Apple Siri. Nestíhá ale předškolní dítě

Po výsledcích nedávného výzkumu umělé inteligence spoustu lidí pravděpodobně přejde onen strach ze vzpoury strojů. Ukázalo se totiž, že softwary firem jako Google či Apple jsou v rané fázi vývoje a nedosahují ani inteligence předškolního dítěte.  Jak ale informoval server CNBC, postupně se vyvíjejí.

Umělá inteligence Google AI dosáhla za poslední dva roky velkého pokroku, což podle výzkumu, který provedla trojice čínských vědců včetně zástupce ředitele čínské akademie věd, potvrdil výrazný nárůst hodnoty jejího IQ. Tento ukazatel ale i přesto ukázal, že kterékoliv dítě od šesti let by bylo nepoměrně chytřejší než systém, na kterém pracují nejlepší mozky firmy Google. Úroveň jeho IQ totiž v roce 2016 dosáhla hodnoty 47,28, přičemž inteligence šestiletého člověka je běžně 55,5 bodu. Ostatní jsou na tom ale ještě hůře, například poslední test umělé inteligence v případě Apple Siri ukázal, že v roce 2016 dosáhl ukazatel hodnoty IQ 23,94.

V žebříčku se dále umístily další umělé inteligence, včetně vyhledávače Baidu a Bing, který provozuje americká firma Microsoft. V rámci srovnání ale absolutním vítězem zůstává Google.

Co odpovědět na zprávu? Messenger vám to brzy poví

Z dalšího bádání vyplynulo důležité zjištění, a to, že se systémy umělé inteligence od Googlu i Microsoftu oproti poslednímu výzkumu v roce 2014 o mnoho zlepšily. Podle stejných kritérií měly před dvěma lety IQ 26,5, respektive 13,5 bodu.

„Systémy umělé inteligence nejsou obecně chytřejší než čtyřleté dítě, a to možná děti ještě podceňuji,“ uvedl letos na TechCrunch Disrupt konferenci šéf sekce AI Google John Giannandrea. Podle Serveru The Verge je tedy jakákoliv hrozba od „chytré“ umělé inteligence zatím zcela nemožná. Po dotázání několika expertů na toto téma došli zástupci serveru k tomu, že umělá inteligence stále přemýšlí v příliš úzce vymezeném prostoru a je „dobrá“ jen ve velmi specifických úkolech.

Budoucnost podle Tomáše Sedláčka: Po Windows přijdou „Doors“

Přední americké technologické firmy jako Apple, Google a Microsoft začaly investovat do umělé inteligence, jelikož jim nabízí přínos nejen v případě rozpoznávání řeči, obličeje, ale i v dalších možnostech nejnovějších technologií. Některé z nich mohou být například využity ve výdělečných částech byznysu, jako jsou reklamy „na míru“.

Systémy AI je však stále velmi obtížné porovnávat s lidským myšlením. I proto se vědci ve zmiňovaném výzkumu soustředili nejen na znalost, ale také na její využití, učení a vytváření. Podle vědce společnosti Google Douglase Ecka umí Google AI například skládat rytmickou hudbu, ale stále neumí povědět dobrý vtip. Neumí prý totiž vzbudit pocit překvapení při vtipu nebo pocit zdánlivé pravdy a následného překvapení z dané pointy.

Newsletter