Graf, který rozhoduje na měnách. Euro nebo dolar?

Vstoupili jsme do září. V centru pozornosti obchodníků na měnových trzích jsou dvě klíčová zasedání centrálních bankéřů – těch v eurozóně a těch ve Spojených státech. A take jeden graf: korelace mezi vývojem měn a úrokových swapů na obou stranách Atlantiku.

Vsadit na euro nebo na dolar? Americký dolar se těsnější měrou pohybuje ruku v ruce s rozdílem mezi úrokovými sazbami v dolaru a euru. 120denní korelace v jedné rovině eura a amerického dolaru a ve druhé dvouletých úrokových swapů dosáhla svého vrcholu od ledna letošního roku (vztah je zaznamenám v grafu ve fotogalerii k článku).

Až do momentu překvapivé intervence Číny na její měně před zhruba třemi týdny právě tento vztah signalizoval silný americký dolar. Až čínský zásah otevřel spekulace o odkladu zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, kde se sázelo na první takový krok v září.

Jako první z dua mocných centrálních bankéřů světa se sejdou ti evropští. Zasedání Evropské centrální banky proběhne tento čtvrtek 3. září. Pozornost se soustředí na růst evropské ekonomiky versus inflaci a případnou vůli ECB k dalšímu uvolnění měnové politiky. To by tlačilo na pokles sazeb a tlumilo zájem o euro.

ECB chce agresivněji rozhýbat úvěrový trh

Fed se sejde na dvoudenním zasedání 16. a 17. září a tradičně druhý den přinese výstup z této porady centrálních bankéřů. Zásadní data z americké ekonomiky, podle kterým bude Fed ještě usměrňovat svou náladu, vyjdou tento pátek v podobě srpnového vývoje zaměstnanosti v americké ekonomice.

Fed a prst na spoušti vyšších sazeb. Vystřelí, či nikoliv?

„Pokud bude pokračovat napětí a vysoká volatilita a tedy nejistota na světových trzích, investoři budou dále posouvat svá očekávání ohledně růstu sazeb Fedu ze září do prosince či dokonce ještě dále a to se projeví ve výnosových spreadech a dolaru,“ shrnuje pro Bloomberg promítnutí skrze popisovaný vztah měnový analytik Commonwealth Omer Esiner.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

 

 

Newsletter