Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Greenpeace milují nakousnuté jablko. Proč zrovna Apple?

Mezi technologickými společnostmi je tou nejšetrnější k životnímu prostředí americký Apple. Vyplývá to z nové studie, kterou publikovala ekologická organizace Greenpeace. Firma Apple přitom tento žebříček vyhrála už potřetí v řadě.

Apple – spolu se společnostmi Google a Facebook, které se rovněž umístily na předních místech žebříčku – učinil v roce 2012 slib, že v oblasti spotřeby energií zcela přejde na obnovitelné zdroje. Nové sídlo Applu, které je právě ve výstavbě, bude fungovat výlučně za pomoci neobnovitelných zdrojů energie. Je odhadováno, že na jeho výstavbu se spotřebuje zhruba 700 tisíc čtverečních stop solárních panelů.

Slovy autorů studie Greenpeace, Apple, co se týče využívání zdrojů obnovitelné energie, hraje ve svém obchodním řetězci a IT průmyslu vůbec roli „katalyzátoru“. Jinými slovy, Apple tlačí na své dodavatele, distributory a další obchodní partnery, aby se více spřátelili s obnovitelnými zdroji energie.

Greenpeace sleduje energetickou náročnost odvětví informačních technologií od roku 2009. Ve své nejnovější zprávě uvádí, že za tu dobu došlo u největších hi-tech a internetových společností k výraznému růstu co se týče využívání obnovitelných zdrojů.

Greenpeace momentálně odhaduje energetickou stopu sektoru na sedm procent. To znamená, že odvětví informačních a hi-tech technologií se na celosvětové spotřebě elektrické energie podílí sedmi procenty. To je k radosti Greenpeace úctyhodný výsledek.

Očekává se však, že internetový provoz vzroste do roku 2020 trojnásobně. Proto se závazky největších internetových společností v oblasti využívání obnovitelných zdrojů stávají stále důležitější.

 

Newsletter