Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Greenspan: Vítězství populismu? Víníkem produktivita

Alan Greenspan, bývalý předseda Federálního rezervního systému, jehož politika nízkých úrokových měr podle některých pomohla nafouknout dot-com bublinu v roce 2000 a hypoteční bublinu v roce 2008, se v rozhovoru pro Gold Investor rozpovídal o Trumpovi a Brexitu. Čemu vděčí tyto dva fenomény, kterým nikdo zprvu nedával šance, za své vítězství?

Odpovědí na tuto otázku je podle Alana Greenspana vzrůstající obliba populismu způsobená klesajícím růstem produktivity. „Produktivita je jednou z nejméně sexy oblastí makroekonomie, a to i přesto, že je právě teď jedním z nejvíce sužujících problémů,“ míní Greenspan.

Brexit, Trump a proč nevěřit „Krugmanům“

Klesající růst produktivity práce je fenomén, který v posledních desetiletích potkal téměř všechny klíčové světové ekonomiky. Ukazuje to i graf think thanku Resolution Foundation, týkající se vývoje v zemích G7 (G8 bez Ruska):

Růst produktivity se celosvětově zhoršuje, a to tak výrazně, že brzy skončí na nule. To je neintuitivní, jelikož nové technologie by pracovníkům měly umožnit být produktivnějšími a efektivnějšími. Stagnace produktivity přitom povede ke stagnaci všeho – růstu HDP, růstu mezd i návratnosti investic.

Greenspan zvedl telefon. Teď „to“ skvěle předpovídá ekonomiku

Co za tím stojí podle Alana Greenspana?

Prožíváme dlouhé období stagnujícího růstu produktivity, a to zejména ve vyspělém světě, z velké části taženého stárnutím generace baby boomers. Sociální benefity vytěsňují hrubé domácí úspory, primární zdroj pro financování investic, dolar za dolarem. Klesající podíl hrubých domácích úspor na HDP pak potlačuje hrubé nebytové kapitálové investice.

A tento pokles investic potlačuje růst produkce na hodinu po celém světě. Hodinový výkon roste ve Spojených státech a dalších vyspělých tempem zhruba 0,5 %, ve srovnání s dřívějším tempem růstu blížícímu se 2 %. To je obrovský rozdíl, který se proporcionálně odráží v HDP a v životním standardu lidí.

Jak růst produktivity zpomaluje, zpomaluje také celý ekonomický systém. To vyvolává zoufalství a následně růst ekonomického populismu od Brexitu až po Trumpa. Populismus není žádná filosofie ani koncepce, jako například socialismus či kapitalismus. Je to spíše výkřik bolesti, kterým lidé říkají: Udělejte něco. Pomoc!

Nobelista Krugman k plánu „Agenta Orange“ na mexické clo

To je podle Alana Greenspana stav dnešní globální ekonomiky v kostce. Existuje příliš mnoho důchodců na příliš málo stávajících pracovníků. Jejich přiměřená podpora je nadměrnou zátěží pro úspory. Úspory jsou paliva pro investice. A pokud nejsou úspory, nejsou ani investice, ani pracovní místa – a každý je naštvaný.

Newsletter