Grexit. Nepravděpodobný a nežádaný

(Doplněno 11:44) Odchod Řecka z eurozóny je nyní méně pravděpodobný než v době vrcholící dluhové krize. Nižší je i riziko, že se problémy Řecka rozšíří do dalších zemí používajících euro. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service.

Agentura Moody’s uvedla, že současné politické napětí sice riziko odchodu Řecka z eurozóny zvýšilo, tento scénář však podle ní zůstává relativně nepravděpodobný. „Pravděpodobnost odchodu Řecka (z eurozóny) je i nadále nižší než za vrcholu krize v roce 2012,“ uvádí Moody’s.

Diskutovaný „grexit“ nenechala bez komentáře ale další ratingová agentura Fitch. „Bylo by dost optimistické věřit, že takový precedens, jako je odchod země z eurozóny, by neměl žádný vliv na integritu jednotné měny. To rozhodně není naším základním scénářem,“ uvedl dnes Ed Parker z vedení Fitch. Setrvání Řecka v eurozóně je podle něj v zájmu země samotné i celé měnové unie. V opačném případě by ztráty utrpěli investoři do řeckých dluhopisů i vkladatelé do bank.

ŘECKÁ KRIZE na Roklen24

Obavy z odchodu Řecka z eurozóny vzbuzují blížící se parlamentní volby, jejichž favoritem je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA). Ta se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným se záchranným programem a hodlá požadovat změnu podmínek programu i odpis velké části řeckého dluhu.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Výměnou za úvěrovou pomoc ale musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatelstva.

Eurozóna a její rok pravdy

Newsletter