Gross: Býčí supercyklus se chýlí ke konci

Akcioví investoři by měli urychleně zpozornit. Rally amerických titulů sice směle pokračuje dál, v dohlednu se však rýsuje nevyhnutelné vystřízlivění. Alespoň je o tom přesvědčen „dluhopisový“ král a manažer v investiční společnosti Janus Capital, Bill Gross.

„Býčí supercyklus na akciích a dluhopisech se nevyhnutelně blíží ke svému konci,“ napsal Gross ve své posledním dopise klientům. Na vině je především fakt, že se trhům již nedostává tolik potřebná „šťáva“, jejíž původ spočíval v nekonvenční, extrémně uvolněné měnové politice. „Pokus světových centrálních bank o řešení dluhové krize prostřednictvím dalších dluhů už nebude mít dlouhého trvání. Skončí tak rally, jejíž trvání dosáhlo téměř 35 let,“ přepisuje Grossova slova agentura Bloomberg.

Gross tvrdí, že si americká ekonomika neprošla více jak 2% reálným růstem od doby krize, a to i přes všechny ty biliony dolarů, které do ní Federální rezervní systém vehnal prostřednictvím svého programu kvantitativního uvolňování. Všichni manažeři, kterým během posledních 35 let fungovala strategie „najdi to nejlepší zhodnocení“, se s ní mohou už jen smutně rozloučit. „Tohle vše končí. Úspěšný portfolio manažer příštích 35 let bude ten, který si opět připustí možnost existence záporných ročních výnosů a na základě toho pak realizuje investice, jež mu přinesou jen o něco vyšší zhodnocení než v případě hotovosti.“

Bill Gross v současnosti spravuje Janus Unconstrained Bond Fund, který pracuje s aktivy o hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vedení fondu přešlo do rukou „dluhopisového“ krále v září 2014, když náhle opustil známou společnost PIMCO a přešel ke konkurenční Janus Capital.

Souboj dluhopisových velikánů: Gundlach vs. Gross

Bill Gross a jeho „životní short“

Newsletter