Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Gundlach: Konsensus je špatně

Leden 2015 silně připomíná ten samý měsíc přesně před rokem. Americká ekonomika nastartovala nový rok solidním růstem, situace na pracovním trhu se postupně zlepšuje a Federální rezervní systém „straší“ svět signály o utahování měnové politiky. Nejdiskutovanějším bodem posledních několika měsíců je především ten poslední. Naprostá většina ekonomů, investorů i analytiků je přesvědčena, že letos už Fed konečně přistoupí k pozvolnému zvyšování úrokových sazeb, které jsou od ledna 2009 na technické nule.

Nejvíce se na tuto událost soustředí investoři zaměřující se na americké státní dluhopisy. Zvýšení sazeb podle nich povede k oslabení poptávky po Treasuries, což bude mít za následek růst jejich výnosů. Agentura Bloomberg určila medián těchto očekávání u desetiletých dluhopisů na 3,24 % ke konci roku 2015. S tím však nesouhlasí Jeffrey Grundlach, zakladatel investiční společnosti Double Capital.

Jsou dluhopisy opravdu méně rizikové?

V tomto směru se historie opakuje. Minulý rok touto dobou byl konsensus výnosů desetiletých Treasuries pro 2014 na úrovni 3,4 %. Tehdy byl Grundlach v opozici stejně jako dnes. Jeho odhad počítal s tím, že se výnosy zastaví někde kolem 2,5 %. Ze současných dat víme, že jeho predikce byla téměř přesná. Na konci roku 2014 dosáhl výnos 10letých amerických dluhopisů hodnoty 2,17 %. Pro rok 2015 pak počítá s tím, že i přes zvýšení sazeb budou výnosy bondů nadále klesat až na úroveň 1,38 %.

Hlavní důvod dalšího poklesu vidí Grundlach ve dvou faktorech. Prvním z nich je cena ropy. Během interview pro server Barron’s si postěžoval, jak je neustále pod palbou otázek, kam až může ropa klesnout. „Ceny budou klesat do doby, dokud se jejich propad nezastaví,“ zní jeho obvyklá odpověď. „Pokud trh vykazující neobyčejnou stabilitu po dobu pěti let náhle klesne, propad ceny bývá vždy mnohem drastičtější. Stejně tak i doba, kdy cena zůstává na několikaletých minimech, bývá mnohem delší, než všichni očekávají,“ vysvětluje Grundlach. Jeho závěr pak zní: pokud se ceny dostanou až na 40 dolarů za barel, převáží celosvětové deflační tlaky, které způsobí další pokles výnosů dlouhodobých dluhopisů.

Ropa Brent padla pod 55 dolarů. Rusko i Irák

Druhý faktor je reprezentován kompenzací poptávky pod Treasuries ze strany zahraničních investorů. Když Fed v říjnu minulého roku ukončil třetí kolo kvantitativního uvolňování, očekávalo se určité uvolnění na straně poptávky po amerických bondech. Nestalo se. Investoři stále preferují tyto instrumenty jako jedny z těch nejbezpečnějších. Grundlach je pak přesvědčen, že tento trend bude nadále pokračovat, dokonce by mělo dojít i k jeho zintenzivnění.

Dluhopisový investoři se zaměří na USA jako na nejlepší možnost, jelikož výnosy evropských i japonských bondů jsou většinou nižší. Svou roli hraje i současná ekonomická situace a predikce obou regionů. „Zahraniční poptávka snadno nahradí absenci vládní podpory amerického dluhopisového trhu a přispěje k tomu i silný dolar, jenž bude dále posilovat“, je přesvědčen Grundlach.

Proč jsou výnosy dluhopisů tak nízko?

Jeho predikce dalšího vývoje americké ekonomiky není nijak optimistická. Proklamovaný tří a více procentní odhad tempa růstu pro tento a příští rok je dle jeho názoru přehnaný. Deflace, přebytek kapacit a celkové zpomalení světové ekonomiky se zhruba v polovině roku dotkne i amerického kontinentu. Stejně tak konkurenceschopnost země bude trpět díky silnému dolaru.

Jeffrey Grundlach, který bývá společně s Billem Grossem nazýván „král dluhopisů“, je tedy opět v opozici proti zbytku trhu. Investiční strategie jeho společnosti je založena převážně na technické analýze, která, jak se zdá, vychází výborně. Rok 2014 byl pro Double Capital velice zdařilý právě díky Grundlachovu odhadu. Zda se bude jeho úspěch opakovat, ukáže až dění příštích několika měsíců.

Newsletter