Gundlach o možné krizi junk bondů

Vysokovýnosové dluhopisy si prošly od doby finanční krize poměrně zajímavou rally. Ve světě úrokových sazeb na úrovni technické nuly se staly tzv. junk bondy poměrně vyhledávanou investiční příležitostí, která je sice vysoce riziková, ale za to se zajímavým zhodnocením.

Právě tento proces však může být podle Jeffreyho Gundlacha, výkonného ředitele společnosti DoubleLine Capital, rozbuškou příští finanční krize. Klíčovou událostí bude normalizace úrokové politiky. „Obava z pravděpodobně se blížícího zvyšování amerických sazeb je zcela na místě. Jakmile se úroky zvednou, investoři se vrátí zpět k méně rizikovějším aktivům a začnou se hromadně zbavovat junk bondů,“ je přesvědčen Gundlach.

„Riziko hromadného výprodeje je poměrně vysoké. Nejvíce zasaženými subjekty by pravděpodobně byly dluhopisové fondy s agresivnější investiční strategií,“ míní investor. Právě tyto instituce se zuby nehty brání konvenčním investicím například do amerických Treasuries, jejichž výnos si jako většina jiných státních dluhopisům prošel dlouhodobým poklesem.

Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém udržuje své sazby na nule už od konce roku 2008, na trhu prašivých dluhopisů vznikl dostatečně velký časový prostor pro vytvoření bubliny, která by v případě splasknutí mohla vyvolat vlnu hromadných výprodejů. Tehdy by mohly započít hromadné runy na zmiňované rizikovější fondy, u kterých by hrozil vznik dominového efektu, jenž by se postupně přelil i do bankovního sektoru.

Na otázku, kdy Gundlach sází na to, že Fed přistoupí k prvnímu kroku navyšování svých krátkodobých úrokových sazeb, odpověděl, že tomu tak bude pravděpodobně až během roku 2016. Byť se rok 2015 ukázal jako rok obnovy největší ekonomiky světa, současný trend a data nasvědčují opětovnému zpomalení, kterému se měnová autorita bude snažit za každou cenu vyhnout.

Nové riziko „junk“ bondů

Newsletter