Guvernér BoE: Nemovitostní bublina největší hrozbou pro britské oživení

Počet schválených hypoték ve Velké Británii za minulý měsíc dosáhl hodnoty 67.196, silného nárůstu proti květnovým 62.007. Údaje byly silnější než se očekávalo a guvernér Bank of England Mark Carney hovoří o nemovitostní bublině jako největší hrozbě pro hospodářské oživení britské ekonomiky.

Carney míní, že nejdůležitějším nástrojem v boji proti nemovitostní bublině budou kontroly bankovních úvěrů spíše, než zvýšení úrokových sazeb. Bank of England vynakládá úsilí na ochlazení hypotečního trhu již od ledna, kdy přeorientovala směřování svých finančních prostředků pro poskytování úvěrů od hypotečních úvěrů směrem k podnikovému úvěrování.

Viceguvernér Ben Broadbent uvedl, že případná stagnace globální ekonomiky by se projevila i na růstu britské ekonomiky a podle jeho názoru deficit britského běžného účtu nepředstavuje hrozbu pro hospodářské oživení. 

Měnový pár GBPUSD dosáhl denního maxima 1,6995, avšak poté zažil strmý pád na momentálních 1,69376, tedy svého šesti týdenního minima. Krátkodobý sentiment se zdá být spíše medvědí, ale co se týče dlouhodobějšího sentimentu, tak ten bude z velké míry záviset na zítřejším zasedání Fedu a reportu ekonomických dat z USA v čele s prvním odhadem HDP, pak pátečním reportem míry americké nezaměstnanosti.

Dolar dále pokračuje ve svém růstu, který dosahuje nejvyšší úrovně proti svým vrstevníkům za posledních sedm týdnů. Bloomberg Dollar Spot Index se vyšplhal na úroveň 38,2 svého Fibonacciho retracementu z jeho poklesu v období mezi lednem a květnem. Proti japonskému jenu dolar dosahuje třítýdenních maxim, poté co americké ministerstvo financí prodalo krátkodobé dluhopisy v hodnotě 29 miliard dolarů s nejvyšším výnosem od května roku 2011. Ruský rubl padá na tříměsíční minimum.

Dolar vzrostl o 0,2 procenta na 102,06 jenů po dosažení 102,12 jenů, což je nejvyšší od 7. července. Americká měna získala 0,1 procenta a dostává se na úroveň 1,3413 dolarů za euro.

Newsletter