Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Guvernér ČNB bloguje: Spotřebitelé a firmy se začínají chovat „normálně“

Tuzemští spotřebitelé i firmy se začínají chovat „normálně“. Guvernér České národní banky Miroslav Singer tak na svém blogu na webu ČNB komentuje grafem dokládaný růst maloobchodních prodejů od loňského listopadu. Čím to? Spotřebitelé potažmo firmy přestávají počítat s možností dlouhodobého poklesu cen toho, co hodlají zakoupit. A konečně utrácejí.

Za růstovými efekty na úrovni maloobchodu podle Singera stojí listopadové intervence, tedy, jak sám definuje, využití (slabšího) kurzu koruny pro dosahování inflačního cíle ČNB. „Po 5 let trvajícím nárůstu průměrných úspor při takřka stagnujících příjmech, po dva roky trvajících poklesech investic, po zpomalování oběhu peněz a propadu dynamiky mnoha cenových okruhů pod nulu reálné maloobchodní prodeje už takřka půl roku zřetelně rostou,“ uvádí guvernér ČNB. Nejrychlejší růst lze přitom dle něj sledovat právě u zboží, kde výše popsané zvažování správného načasování nákupu hraje větší roli. To v praxi znamená výrazně lepší prodej aut, bílé elektroniky, ale i oděvů a obuvi. Úvaha se samozřejmě příliš netýká denně nezbytných potravin.

Jaké jsou důsledky takzvaného „normálního“ chování spotřebitelů a podniků? Polštář odložené spotřeby a investic se pomalu vyčerpává a mají-li maloobchodní prodeje do budoucna dále růst, budou muset být taženy růstem příjmů a zlepšením spotřebitelského sentimentu, píše Singer.

Intervence ještě lepší, než jsme doufali…

„I tak ale lze říci, že listopadové využití kurzu koruny pro dosahování našeho inflačního cíle přineslo na úrovni maloobchodu ještě o něco silnější růstové efekty, než jsme původně odhadovali. Ty pak znamenají, že tato akce už dnes přináší některá pozitiva například právě v podobě zvýšených obratů i těm, kteří nic takového neočekávali,“ uvádí guvernér ČNB.

Ekonomická teorie, kterou přijímají světové centrální banky, všeobecně předpokládá, že v podmínkách poklesu cenové hladiny a velmi nízkých či nulových úrokových sazeb odkládají ‚racionálně uvažující‘ spotřebitelé i firmy spotřebu a investice na později. Vyčkávají dle předpokladu, že ceny budou ještě dále klesat a koupě zboží/realizace investic vyjde později ještě levněji. Předpokládá se přitom, že shoda s tímto vzorcem chování stoupá s rozměrem investice či cenou zboží, které spotřebitel hodlá zakoupit.

Je guvernér Singer nový Buffett?

ČNB: Konec intervencí podmiňuje jistota, že inflace už neklesne

ČNB zlepšila výhled pro českou ekonomiku. Ústup od intervencí přesto zřejmě později

Newsletter