Guvernér ČNB Rusnok: Inflace je v pořádku, jsme blízko cíle

Inflace je v pořádku, jsme blízko cíle. Česko je velmi otevřená ekonomika, kurz zpevňuje. Když se budou věci vyvíjet podle naší prognózy, počítáme se zvýšením sazeb spíše až ve druhém pololetí, možná až ke konci letošního roku. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Dodal, že prostor pro zvýšení sazeb pak vidí ČNB i v roce 2019 a tuzemská ekonomika je propojena s eurozónou tak, že to ČNB nemůže ignorovat. 

Podle Rusnoka jsou centrální bankéři přesvědčeni o tom, že se inflace vrátí někam úrovni, kterou očekávají. To znamená v dalších měsících mírně nad dvě procenta. Pokud poroste HDP reálně zhruba o tři procenta, možná ke čtyřem, tak zhruba o tolik by mohly rozumně růst reálné mzdy. Aby se poměr mezd dramaticky nevymykal výkonu ekonomiky, dodal. 

Inflace v únoru skončila pod predikcí ČNB o čtyři desetiny procentního bodu a prvně od listopadu 2016 klesla inflace pod dvě procenta. 

Rusnok také řekl, že tuzemská ekonomika v tuto chvíli roste o něco více, než je její potenciál. Tedy o něco rychleji, než by zajišťovalo, že se nebudou objevovat žádné nerovnováhy. „A nám už se ty některé nerovnováhy objevují. Zdůrazňujeme trh práce, do jisté míry mzdové přehřívání, které je možná na začátku,“ podotkl guvernér. HDP podle něj dál poroste, ale pomalejším tempem. Dojde k určitému zchlazení. Česko je podle něj velmi závislé na Německu a na automobilovém průmyslu. „Kdyby přišly externí šoky, tak se nás to určitě dotkne,“ doplnil.

Koruna zahajuje nový týden na úrovni 25,43 EURCZK a proti dolaru na 20,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,52 až 20,78 USDCZK.*

Dolar začíná nový týden pod úrovní 1,23 EURUSD. Investoři již vyhlížejí dvoudenní zasedání Fedu. Svoji první tiskovou konferenci si po rozhodnutí o sazbách se ve středu (19:00 SEČ) odbude nový šéf Fedu Jerome Powell. Na trhu je nadále cítit nervozita kvůli protekcionismu. Každopádně se počítá s tím, že sazby půjdou nahoru. Tento výhled obvykle podporuje silnější americkou měnu. 

Ekonomický novinář Holger Zschaepitz na twitteru uvedl, že pro Powella bude zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně tou snadnou částí. Těžší podle něj bude, co Powell a spol. vymyslí dál.

 

 

K americké ekonomice Rusnok včera v České televizi poznamenal, že dochází k určitému přehřívání. „Na horizontu nevidíme, že by to mělo někde prasknout tak dramaticky, jak si to pořád spojujeme s událostmi v letech 2007, 2008, 2009,“ dodal. Světová ekonomika je podle něj nyní v jiném módu. Byť to nyní vypadá podobně. To, co se udělalo v regulaci finančních trhů, je změna kvality. „Jsme mnohem lépe připraveni reagovat na různé šoky,“ dodal.

Dolar se dnes ráno obchoduje na 1,2265 EURUSD. Během dnešního dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,2271 až 1,2350 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter