Guvernér ČNB Rusnok k přijetí eura: Klidně bych pět let počkal

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok prohlásil, že pro přijetí eura je potřeba více sladit evropskou cenovou hladinu s tou českou. Kvůli tomu a současné evropské situaci by s rozhodnutím o přijetí společné měny počkal dalších pět let. Šéf ČNB to řekl v rozhovoru pro dnešní Deník.

Česká republika se zavázala přijmout euro. Podmínky pro tento krok reprezentované Maastrichtskými kritérii splňuje. I přesto je debata o nové měně zatím jako by v mlze. Na otázku, kdy, resp. zda-li vůbec, bude nějaký vhodný okamžik na přijetí evropské měny, se zeptal server Deník guvernéra ČNB. Jeho odpověď? Podle Rusnoka žádná ideální chvíle, kdy o implementaci eura rozhodnout, pro politiky asi nenastane.

Hampl (ČNB): Klidnější obchodování? Exit o chvíli později

Sám centrální bankéř však vidí dvě důležité podmínky, které by mohly zavedení společné měny usnadnit. Jako první lze uvést úroveň cenové hladiny. Podle Rusnoka je rozdíl mezi tou českou a evropskou stále příliš velký, přičemž jejich přiblížení by mohlo značně usnadnit samotné přijetí eura. Jako doplněk by pak posloužil i nárůst mezd, což souvisí se samotným výkonem domácího hospodářství.

„Zaprvé by bylo dobré, abychom se do doby přijetí eura cenovými hladinami přiblížili eurozóně, aby tento rozdíl nebyl tak velký,“ řekl pro Deník Rusnok. „Ceny zboží a služeb jsou u nás úplně jinde než v eurozóně. Více srovnat cenové hladiny je pro adaptaci v nové realitě lepší. Také úroveň mezd je u nás nižší, protože naše ekonomika jako celek stále není tak výkonná jako západoevropské ekonomiky.“ dodal guvernér.

Intervence ČNB: Co nás čeká a jak se nejlépe zajistit?

Druhá podmínka, která by mohla usnadnit debatu o přijetí eura, je vyřešení současných politických problémů v rámci Evropské unie. Jako časový horizont uvedl období pěti let, což je prý doba, do kdy by se měly aktuální problémy unie vyřešit.

„Je to otázka Řecka i možného očištění řady významných evropských bank. Všechno to s sebou nese různá rizika, je to neustálený stav a eurozóna je teď takovým běžícím terčem. Nevíme přesně, do čeho bychom vlastně vstupovali. Možná by bylo pragmatické s tím rozhodnutím počkat,“ řekl guvernér ČNB.

Newsletter