Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Guvernér ČNB vyrazil do Liberce. Co všechno okomentoval?

Koruna posílila, další zpevňování bude ale podstatně pomalejší. Tuzemská ekonomika se drží nad potenciálem, což vyvolává inflační tlaky. Prostor pro utahování politiky České národní banky omezuje měnová politika Evropské centrální banky (ECB). Na jednání kulatého stolu s podnikateli to včera v Liberci uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Rusnok včera také upozornil na to, že aktuální vývoj českých mezd je neudržitelný. Čísla z trhu práce jsou podle něj neuvěřitelná a v hospodářství působí obrovské problémy. Lidi nejsou a už není kde brát, což je také důsledek demografického vývoje. Možné zlepšení situace ale Rusnok nevidí. Jeho slova tak přispěla k očekávání, že sazby ještě letos půjdou nahoru.

Koruna na výroky guvernéra ČNB reagovala mírným posílením. Kurz dostal na 25,44 EURCZK, kde vydržel po zbytek dne. Na této úrovni je také dnes ráno. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,41 až 25,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,44 až 20,69 USDCZK.*

Dnešek je bohatý na domácí makrodata. Český statistický úřad v 9:00 zveřejní lednová čísla průmyslu, stavebnictví a vývoje maloobchodních tržeb.

Roklen predikce dat ČSÚ zde:

Na druhé straně Atlantiku se dějí věci. Kromě zpráv o protekcionismu trh sleduje také personální změny v administrativě prezidenta Donalda Trumpa. Ten včera oznámil, že jeho ekonomickým poradcem bude televizní komentátor CNBC Larry Kudlow. Je nástupcem Garyho Cohna, který rezignoval minulý týden. 

K dolaru Kudlow poznamenal, že silná a stabilní americká měna byla důležitá pro ekonomické zdraví USA. Nemá prý důvod se domnívat, že Trump s tímto nesouhlasil.

Také ve Spojených státech dnes budou zveřejněna makrodata, a to Empire index průmyslové aktivity, změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index dovozních cen.

Kurz dolaru se včera ve srovnání se středou obchodoval bez výraznějších výkyvů. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,2368 EURUSD. Během dnešního dne by se jeho kurz měl pohybovat v rozmezí 1,2323-1,2396 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter