Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Hackeři jdou po kryptoměnách. A riziko roste!

Ceny bitcoinu, etherea a dalších kryptoměn, rostoucí do závratných výšin, nabízí možnosti pohádkových zisků. Jenže boom na trhu digitálních měn nepřitahuje jen stále nové ziskuchtivé investory, ale v rostoucí míře také hackery. Zatím poslední obětí jejich útoku je Tether. To je startup, který nabízí digitální tokeny zajištěné americkým dolarem, oznámil, že 19. listopadu neznámí útočníci odcizili tokeny v hodnotě téměř 31 milionů dolarů. A to je jen špička ledovce.

Od zavedení bitcoinu v roce 2009 již hackeři napadli třetinu všech kryptoměnových obchodních platforem, uvádí studie profesora pro kybernetickou bezpečnost na Universitě v Tulse, Tylera Moora, citovaná švýcarským serverem Handelszeitung. Celková hodnota jejich lupu přitom podle studie už přesahuje osm miliard dolarů.

Kryptoměny? Máme 2,5 miliardy lidí hrajících na globálním hřišti

Nejznámější je útok na svého času největší bitcoinovou burzu na světě, japonskou Mt. Gox. Zhruba 25 tisíc zákazníků při něm přišlo o 650 tisíc bitcoinů. To je při současné hodnotě zhruba 5,3 miliardy dolarů. Burza, přes kterou ve své době probíhalo 90 procent všech světových bitcoinových obchodů, poté začátkem roku 2014 zbankrotovala.

Poškozeným klientům přitom zůstaly jen prázdné ruce. Odcizené bitcoiny jim již nikdo nevrátil. Dostali sice náhradu škody, její výše byla však nepoměrně menší, než jaké hodnoty by mezitím dosáhl jejich bitcoinový účet. Jejich nároky se podle rozsudku řídily kurzem kryptoměny k okamžiku bankrotu Mt. Gox. Jenže od té doby bitcoin rostl na téměř dvacetinásobek.

Japonský soud stanovil celkovou hodnotu nároků na odškodné na v přepočtu zhruba 400 milionů dolarů. Řada právních sporů mezi Mt. Gox a bývalými obchodními partnery a investory navíc zdržuje jejich výplatu.

Kryptoměny namísto reklamy? Možná, že je tajně těží i váš počítač!

Oběti musely na přiznané odškodné ještě roky čekat, uvádí švédský vývojář Kim Nilsson. „Jde o právní šedou zónu,“ dodává Nilsson, který u Mt. Gox přišel o dvanáct bitcoinů. V roce 2014 by měla jeho investice hodnotu téměř 6000 dolarů, dnes by to bylo dokonce značně přes 90 tisíc.

Peněz by přitom bylo zřejmě víc než dost. Z původně zmizelých 850 tisíc bitcoinů se jich totiž téměř 200 tisíc zase objevilo. Hodnota jen těchto „mincí“ dosahuje 1,7 miliardy dolarů. K tomu je třeba připočítat ještě stejné množství bitcoin cash a bitcoin gold v celkové hodnotě, která se v současnosti pohybuje kolem 250 milionů dolarů.

Za zmínku stojí i fakt, že podle japonských právníků byly přebytky z konkurzní podstaty vyplaceny vlastníkovi firmy, francouzskému vývojáři Marku Karpelesovi a americkému programátorovi Jedovi McCalebovi, který ve společnosti drží 12procentí podíl.

Pozor na podvody! Jak prokouknout kryptoměnový scam?

Mt. Gox zahájila svou činnost v roce 2010 jako burza pro výměnu karet ve hře Magic: The Gathering (odtud také její název). Rok poté převzal platformu Karpeles a přebudoval ji na hlavní obchodní místo pro tehdy novou kryptoměnu bitcoin. Podle jeho vyjádření měla Mt.Gox na svém vrcholu 1,1 milionu aktivních klientských účtů a zprostředkovávala 90 procent celosvětového obchodu s bitcoiny.

Proto se opakovaně stávala cílem hackerů, kteří jí v letech 2011 až 2014 odcizili minimálně 650 tisíc bitcoinů, které by měly dnes celkovou hodnotu kolem 5,3 miliard dolarů. Celkem se na světě dosud ztratilo kolem milionu bitcoinů.

Newsletter