Hackeři mají novou příležitost. Pomocí faxu

Přestože se jedná o zastaralou technologii, na světě stále funguje, dle odhadů, 46 milionů faxových zařízení. Velká část z tohoto množství má natolik starý software, že je lehkým terčem pro únik citlivých dat z firmy. Hacknutí tiskárny, kde je přítomný i fax, tak může být pro hackery lehčí, než se může zdát.

Ve věku Messengeru a jiných online komunikátorů se zdá, že technologie jako fax už dávno zmizela v propadlišti dějin. Není tomu tak. Tuto už dnes archaickou technologii využívá především odvětví zdravotnictví. Výzkum od Check Point Software Technologies prokázal, že právě tyto nezabezpečené stroje mohou být zlatým dolem pro zloděje poohlížející se po citlivých informací firmy.

Útočník může napadnout fax velmi jednoduše. Pomocí telefonní linky a fax čísla se na něj napojí a pošle mu prostřednictvím příkazového řádku kódy, které umožní se dostat do ovládacího centra tiskárny. Pokud je tiskárna napojena na široký okruh počítačů v kanceláři, což je standardní, může hacker jednoduše proniknout i do těchto počítačů a pomocí příkazu si do svého faxu poslat soubory.

Očima českého těžaře: Domácí těžba kryptoměn už je jen koníček

Zpráva, ve které byl podobný útok demonstrován, byla zveřejněna v neděli 12. srpna. Autoři výzkumu byli schopni během několika minut nabourat tiskárnu Hewlett Packard, jejíž součástí byl fax. Tento typ faxu je typický, samostatný fax už v kanceláři ani zdravotnických zařízení na mnoha místech nenajdeme.

 

V dnešní době jsou společnosti, částečně i vinnou mediální masáže, tlačeny do zpevňování softwarové ochrany. Některé bezpečnostní agentury například věří, že umělá inteligence je klíčem k řešení kybernetických hrozeb, uvedl americký server CNBC. Některé stroje, jako právě tiskárny s faxem, mohou být ale přehlíženy.

Podle zprávy Check Point může fax představovat nový směr útoku. Společnost HP, na jejíž tiskárně byl útok testován, skulinu v softwaru odstranila, ještě než byla oficiálně zveřejněna. Na světě ale mohou existovat miliony jiných zranitelných zařízení. 

Optimální pracovní týden? 39 hodin, delší vede k nemocem a hlouposti

Jak se před podobným útokem bránit? Systém kancelářské techniky by měl být uspořádán tak, aby byla síť počítačů segmentována do menších podsítí. Tiskárna s faxem by tak v tomto případě měla být odpojená od většiny zařízení ve firmě.

Newsletter