Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Hampl: ČNB zabrání síle koruny. Zeman je iracionální

Česká národní banka bude bránit posilování koruny pod stanovený kurzový závazek 27,0 koruny k euru, uvedl viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl a za iracionální a obtížně přijatelnou označit kritiku prezidenta Miloše Zemana směrem k měnové politice banky.

Více reakcí na spuštění programu nákupů vládních dluhopisů Evropské centrální banky, než na slova prezidenta Zemana je podle Hampla posílení české koruny, jehož jsme byli svědky v uplynulých dnech.

Zeman: Za rok jmenuji vedení ČNB, které napraví škody

Zeman obvinil Českou národní banku a její intervenční režim na koruně z „nepotřebných experimentů“ a také oddalování okamžiku přijetí eura v České republice. „ Je velmi těžké přijímat komentáře prezidenta Zemana seriózně, protože jsou nekonzistentní, iracionální a dokonce nelogické,“ reaguje na tuto kritiku Mojmír Hampl pro Bloomberg.

„Na co se ČNB zaměřuje výrazněji, jsou možná rizika dopadů kroků Evropské centrální banky na českou ekonomiku jako malou a otevřenou. Ale to je odpovědí, proč máme kurzový závazek a proč jej budeme bránit,“ řekl Hampl. Dodal, že deflační tlaky, ovlivňující českou ekonomiku, se tvoří v zahraničí a výsledek zásahu Evropské centrální banky vůči nim je přitom nejistý.

Den druhý: ECB a centrální banky kupují dluhopisy se zápornými výnosy

Česká koruna je letos silnější o více jak procento, ztrátu od počátku intervencí na koruně v listopadu roku 2013 snížila na méně než 6 procent. Koruna byla letos nejslabší 12. ledna kurzem 28,53 k euru a naopak nejsilnější 6. března kurzem 27,06 koruny k euru, tedy těsným přiblížením ke kurzovému závazku centrální banky. ČNB opakovaně prohlašuje, že intervence na koruně pomohly odvrátit hrozbu deflace v české ekonomice a podpořily její růst.

Spotřebitelské ceny v únoru meziročně stouply o pouhých 0,1 %, očekáván byl ale jejich první pokles od roku 2009. V poslední čtvrtině roku 2014 česká ekonomika stoupla meziročně o 1,5 procenta. Měnová politika má na českou ekonomiku podle Hampla silný dopad, nejméně z krátkodobého pohledu, protože dokáže ovlivnit poptávku.

Česká národní banka se drží téměř rok a půl trvajícího závazku udržovat českou korunu vůči euru slabší s minimálním kurzem 27 Kč vůči euru, přičemž guvernér Miroslav Singer nevyloučil posun hranice výš, bude-li to třeba. Přístup podpořil na svém blogu také viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, když uvedl, že “čím blíže budeme k hranici 27 korun za euro, tím větší je pravděpodobnost pro reakci měnové politiky ČNB”.

O tom, že aktivita ČNB na koruně ještě neskončila, jsou přesvědčeni analytici Commerzbank. Očekávají buď posun kurzového závazku směrem výš nebo zavedení záporných úrokových sazeb. Výsledkem by dle nich mělo být oslabení koruny vůči euru k úrovni 29,00 během následujících čtvrtletí.

ČNB si ještě vezme slovo, čeká Commerzbank. Koruna na 29?

Prezident Miloš Zeman zvládne ve svém prvním funkčním období vyměnit ještě další čtyři členy bankovní rady ČNB. V červenci 2016 končí mandát guvernéra ČNB Miroslava Singera a také člena bankovní rady Kamila Janáčka. V únoru 2017 pak vyprší mandát Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Za Zemanovo první prezidentské období sahají pouze mandáty právě viceguvernérů ČNB Mojmíra Hampla a Vladimír Tomšíka. Ty v roce 2012 na šest let jmenoval Václav Klaus. Loni Zeman v bankovní radě ČNB Evu Zamrazilovou nahradil po uplynutí jejího mandátu Jiřím Rusnokem. Toho prezident nepokrytě označuje za nového guvernéra ČNB po Miroslavu Singerovi.

Newsletter