Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Happy ECB Day! Co dnes čekat od Lagardeové a spol.?

Zdroj: Depositphotos

Červnové zasedání ECB bude to nejdůležitější v letošním roce. Dočkáme se hned několika změn. Rada guvernérů ukončí čisté nákupy aktiv, od července už budou probíhat „jen“ reinvestice prostředků z programu nákupů (APP) a z pandemického programu (PEPP). Dále bude představena aktualizovaná prognóza, která potvrdí splnění podmínek nutných pro první zvýšení sazeb po více než deseti letech.

Červnový výhled bude ve srovnání s březnovým jestřábí zejména v oblasti inflace. V jejím případě čekejme revizi vzhůru pro letošní rok, stejně tak i pro rok 2023 a 2024, kdy se patrně podíváme nad hranici 2 %. Výhled HDP bude naopak upraven směrem dolů. Sledovat budeme i to, zda ECB aktualizuje alternativní scénáře výhledu s ohledem na dopady války na Ukrajině.

V návaznosti na aktualizovanou prognózu bude upraven výhled sazeb. Lagardeová by měla potvrdit, že úroky v příštích měsících porostou. Otázkou bude tempo. Pokud vyjdeme z nedávného komentáře hlavního ekonoma ECB Philipa Lanea, tempo navyšování bude pozvolné, tj. navýšení o 25 bodů v červenci a v září. Všechny dosavadní komentáře členů Rady končily právě zářím.

Je evidentní, že pro další kvartály ECB nechce cokoliv plánovat, ba přímo se zavazovat, jelikož bude nutné počkat si na příchozí data. Vyšší sazby se sice v ekonomice ještě nepropíší, ale už teď vidíme nárůst tržních sazeb napříč celou eurozónou, což přispívá k utaženějším podmínkám financování. Měnová politika bude každopádně stále silně akomodativní.

Ve spojení s prognózou bude klíčová rétorika. Pokud ECB představí plán pozvolného navyšování sazeb po 25 bodech, bude to ve srovnání s tržním očekáváním zklamání. Klíčové bude, aby banka dala jasně najevo, že je ochotná tempo navyšování měnit v závislosti na situaci. Takový výrok by byl jasným signálem, který by udržel „naživu“ výhled možného navýšení sazeb o 50 bodů. Podle nás ale inflace ECB k tzv. frontloadování nakonec stejně donutí.

Eurové peněžní trhy pro letošek zaceňují zvýšení sazeb ECB o více než 130 bodů. Plně zaceněn je hike o 50 bodů v září. V červenci tomu tak není, avšak pravděpodobnost úpravy o půl procentního bodu v posledních dnech citelně vzrostla. V příštím roce pak trh očekává posun do pásma 1,5 % až 2 %. Odhadovaná neutrální sazba je přitom dle ECB mezi 1 % a 2 %.

Během tiskové konference nepochybně padne otázka na téma fragmentace. Nečekáme, že by ECB již dnes představila tolik spekulovaný nástroj, který má fragmentaci zabránit. První zbraní, po které by Rada guvernérů sáhla, jsou reinvestice programu PEPP. To však neznamená, že nový nástroj vůbec nevznikne. Pokud se chce ECB v této oblasti udržet před křivkou, musí být aktivní, ať už rétoricky, tak i činy. Nástroj tedy vzniknout může, ale ve výsledku nemusí být vůbec použit. Klíčové je, že ECB teď hrozbu fragmentace nepozoruje. Sazby, tržní nominální i reálné, rostou napříč celou Evropou, což není problém.

Celkově čekejme rizika více na straně jestřábího výstupu z červnového zasedání, zejména s ohledem na prognózu inflace a sazeb. ECB si zřejmě udrží svůj optimismus, což by mělo potvrdit vyvrácení výhledu recese evropské ekonomiky, byť pravděpodobnost tohoto scénáře vzrostla.

 

Zdroj: ECB, Bloomberg, Reuters 

Newsletter