HDP ve 2. čtvrtletí: Čekal se lepší výsledek… Německé zpomalení se navíc teprve projeví

Růst českého hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí zaostal za očekáváním analytiků. Meziročně dosáhl hodnoty 2,6 procenta a mezičtvrtletně se nezměnil. Je však možné, že dojde ještě k revizi těchto předběžných výsledků směrem nahoru. Podobným zklamáním jsou dnes rovněž zveřejněné údaje za růst německé ekonomiky ve druhém kvartále. Ta vykázala mezičtvrtletní pokles o 0,2 procenta.

Důvodem mezičtvrtletní stagnace tuzemského HDP byl podle ČSÚ zejména výrazný pokles příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, plynoucí z předzásobení koncem loňského roku na úkor letošního prvního a druhého čtvrtletí.

Tuzemská ekonomika stagnovala, zasáhly ji i tabákové daně

Špatné zprávy z Evropy: Německá ekonomika klesla, Francie stagnuje

Data potvrzují, že česká ekonomika oživuje, zatím stále však jen velice křehce. Jakkoli při jejím oživování hraje stále podstatnější roli zlepšování stavu domácí poptávky, zůstává tak stále vysoce náchylnou k jakémukoli negativnímu vývoji, včetně toho v oblasti zahraničního obchodu.

V této souvislosti jsou nepříznivou zprávou aktuální data k německému HDP za druhé čtvrtletí. Náš největší obchodní partner vykázal mezičtvrtletní pokles o 0,2 procenta a jedním z důvodů byl rychlejší růst dovozů v porovnání s růstem exportů. To indikuje, že Německo se už ve druhém čtvrtletí potýkalo s dopady ukrajinského konfliktu a souvisejících sankcí namířeným proti Rusku. Německo je největším obchodním partnerem Ruska v Evropě.

Déle trvající zpomalení německé ekonomiky dopadne nepříznivě i na tu naši, jejíž křehké oživení tak může být ohroženo. První dopady tohoto vývoje se pravděpodobně projeví již v datech za třetí čtvrtletí.

Newsletter