Americké výnosy obrátily k růstu. Dolar v lehkém zisku pod 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Hedgeové fondy věří v růst ceny zlata

Hedgeové fondy navyšují své sázky na nárůst ceny zlata poté, co jeho cena klesla druhý týden v řadě. Za tímto poklesem stojí zrychlující se americká ekonomika, jež převážila obavy z eskalace konfliktu na Ukrajině. Podle amerických vládních údajů manažeři hedgeových fondů týden po 22. červenci zvýšili své net-long pozice o 3,1 procenta. O dva dny později klesly ceny na pětitýdenní minimum uprostřed klesající poptávky. Nákupy Číny, největšího spotřebitele klesly v prvních šesti měsících letošního roku o 19 procent.

Futures zlata jsou blízko uzavření měsíce června v červených číslech, po více než 10 procentním nárůstu v prvním pololetí tohoto roku. Zatímco nákupy jsou poháněny napětím na Ukrajině a na Středním východě, známky růstu v USA snížili přitažlivost zlata jakožto alternativního aktiva. Americké žádosti o dávky se pohybovaly v oblasti osmiletého minima v týdnu končícím 19. července a nálada spotřebitelů dosáhla tříměsíčního maxima.

„Lidé kupují zlato ze strachu, jakmile se však strach vytratí, prémie se snižuje,“ řekl James Shelton, který pomáhá dohlížet na více než 2,2 miliardy dolarů jako investiční ředitel společnosti Kanaly Trust Co. „Zatímco ekonomika se bude i nadále zotavovat, očekáváme urychlení poklesu ceny zlata,“ dodal.

Futures spadly koncem června o 1 procenta na $ 1,309.10 za unci v New Yorku, po poklesu o 0,4 procenta minulý týden.

Pokles objemů

Net-long pozice zlata vzrostly na 136.120 futures a opčních kontraktů podle údajů US Commodity Futures Trading Commision. Sázky na pokles klesly o 19 procent na 21.112 kontraktů. Přitažlivost drahých kovů pro investory slábne. Open Interest na Comex klesl minulý týden na nejnižší úroveň tohoto měsíce, a obchodování kleslo o 52 procent od svého 11 měsičního maxima z března tohoto roku.

V roce 2013, zlato ztratilo 28 procent své ceny, nejvíce za tři desetiletí, jak silnější americká ekonomika a perspektiva mírnějšího monetárního stimulu omezila poptávku po alternativních aktivech.

Federální rezervní systém zmírnil svůj měsíční odkup dluhopisů pěti po sobě jdoucími sníženími odkupu o 10 miliard dolarů, z 85 miliard dolarů na nynějších 35 miliard dolarů. Další rozhodnutí ohledně měnové politiky Fed oznámí na konci dvoudenního zasedání dne 30. července.

Nad $1300

Ti, jež stále věří v blížící se nárůst zlata, vidí riziko inflace jako jednu z okolností, jež by mohly oživit cenu tohoto drahého kovu.

Guvernérka Fedu Janet Yellenová potvrdila 2. července, že americké výpůjční náklady zůstanou nízké, což by mělo zvýšit poptávku po kovu jako alternativní investici. Spotřebitelské ceny se za posledních 12 měsíců zvýšily o 2,1 procenta, podle vládních údajů z minulého týdne.

I když se inflace pravděpodobně nezvýší nějak výrazněji v příštím měsíci, můžeme čekat její pokračující růst v příštích několika letech“ řekla Patricia Mohr, tržní specialistka ve Scotiabank v Torontu. Mimo to také sdělila, že zlato by mělo obchodovat v průměru něco málo přes 1300 amerických dolarů v tomto roce.

Napětí na Ukrajině a násilí v pásmu Gazy zvýšilo poptávku po kovu jakožto po bezpečném útočišti. Sestřelení letu malajských aerolinií ve východní Ukrajině přerušilo alespoň dočasně šance na deeskalaci bojů mezi povstalci a vládou. Konflikt na Středním východě má za následek úmrtí více než 800 Palestinců a 35 izraelských vojáků.

„Poskytnout podporu“

„Je tolik nejistoty ve světě, že bych očekával, že ceny zůstanou stabilní,“ řekl Peter Jankovskis, který dohlíží na kapitál v hodnotě 3,2 miliardy dolarů jako investiční ředitel společnosti Lisle Illinois. „Nedošlo k žádnému zlepšení na Ukrajině nebo situace na Blízkém východě, což bude poskytovat podporu do budoucna,“ dodal.

Minulý týden došlo k prodeji komoditních ETF v hodnotě až 264 milionů dolarů, včetně odlivu 151 milionů dolarů z těch fondů, jež se zaměřují právě na drahé kovy. Sázky na vyšší ceny ropy vzrostly o 7,3 procenta na 278,116 kontraktů minulý týden, což ukončilo čtyřtýdení pokles způsobený zvýšenými obavami, že konflikt na Ukrajině a ekonomické sankce naruší dodávky z Ruska, největšího světového vývozce energie.

Newsletter