Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Hedgeové fondy zažívají nejhorší rok od 2011

Hedgeové fondy čelí nejhorší výkonnosti od roku 2011, když jejich největší a nejpopulárnější pozice výrazně spadly a někteří manažeři museli začít snižovat ztráty. Ve středu začaly opět klesat výnosy na amerických dluhopisech, ale většina manažerů měla opačné pozice, jelikož spíše čekali růst úrokových sazeb a pozitivní vývoj americké ekonomiky.

Říjen by tak mohl být ještě horším měsícem, než bylo září, kdy hedgeové fondy ztratily 0,75 %. Dokonce i ostřílení manažeři velkých hedgeových fondů utrpěli ztráty poté, co se jejich sázky na technologický sektor nepovedly. Hedgeový fond Claren Road utrpěl od začátku října dokonce již 11% ztrátu.

Některé fondy již snížily své pozice na základě zvýšené volatility na finančních trzích a středečního razantního snížení výnosů na amerických dluhopisech.

Energetický sektor vstoupil do „medvědího“ trendu

Nečekané propady cen ropy měly zase za následek ztráty, které se dotkly všech pozic hedgeových fondů investujících do energií. Ztráty se valí z jednoho fondu na druhý, neboť většina z nich používá podobné obchodní strategie. Pro informaci, cena ropy se propadla od poloviny června skoro o čtvrtinu. Fondy často využívaly ropu jako nástroj pro spekulaci na pozitivní vývoj ekonomiky, nakupovaly ale také společnosti z ropného sektoru a jejich obligace. Stejná obchodní taktika, veliké pozice v akciích i obligacích měly za následek výrazný pokles cen těchto instrumentů.

Vedení AbbVie dává od Shire (-8 %) ruce pryč

Hodně fondů také sázelo na převzetí Shire Pharmaceuticals firmou AbbVie, které se nakonec zřejmě neuskuteční. A tak i ty největší hedgeové fondy Paulson&Co, Janus Capital anebo Magnetar utrpěly výrazné ztráty.

Další případ, kde měly fondy jako Paulson&Co, Pershing Square nebo Owl Creek výrazně zainvestováno, byly akcie Fannie Mae a Freddie Mac. Fondy měly nakoupené běžné i prioritní akcie těchto finančních institucí a ty výrazně propadly na začátku října, když soud v Americe zamítl žalobu obou firem proti vládě USA.

Dixon Boardman z hedgeového fondu Optima říká, že většina manažerů nyní snížila nebo snižuje riziko, aby se vyhnuli volatilním trhům. Větším rizikem ale podle něj je fakt, že jsou fondy vyprodané a tak nebudou schopné participovat na rychlém pohybu vzhůru.

(S podporou CNBC)

Newsletter