„Hike“ až v únoru. Slétli se jen dva jestřábi

Rok 2017 je pro Českou národní banku rokem ukončení režimu kurzového závazku a dvojího zvýšení úrokových sazeb, a to zhruba po dekádě. Guvernér ČNB Jiří Rusnok to během tiskové konference vyzdvihl coby hlavní události české ekonomiky v letošním roce. Na další „hike“ tak musíme počkat na počátek února. A přijde zřejmě na 100 procent. Koruna reagovala oslabením až na 25,76 EURCZK, dnes ráno je kurz na 25,70 EURCZK a 21,67 USDCZK.

Na včerejším měnověpolitickém jednání bankovní rady se objevili jen dva jestřábi, podle nichž měly úrokové sazby růst. Mezi jejich hlavní argumenty, které Rusnok na tiskové konferenci tlumočil, patří patrné přehřívání ekonomiky, což potvrzují zejména indikátory trhu práce.

Jediným jestřábím záchvěvem bylo konstatování, že „s prognózou je po listopadovém zvýšení úrokových sazeb konzistentní pokračující růst domácích tržních úrokových sazeb k jejich předpokládané 3% dlouhodobé úrovni, k níž by se měly přiblížit koncem roku 2019, uvedl analytik České spořitelny David Navrátil.

Vývoj kurzu české měny byl podle Rusnoka za poslední čtvrtletí o něco málo silnější, než byl původní průměrný odhad prognózy, která byla zveřejněna v listopadu. Mírné oslabení domácí měny z posledních týdnů pak proběhlo v rámci koridoru očekávání.

Marek Dřímal z Komerční banky uvedl, že po Novém roce by koruna měla začít opět posilovat a během roku 2018 by se měl její kurz dostat až na 24,70 za euro. „Její zisky podpoří i námi očekávané čtvero zvýšení sazeb ČNB. Dvoutýdenní repo sazba by se tak měla vyšplhat ze současných 0,50 % na 1,50 %,“ dodal Dřímal.

Český statistický úřad doposud zveřejnil mzdy za 3. čtvrtletí ve výši 6,8 procenta, zatímco ČNB očekávala 7,5 procenta. Klíčové ale budou data až za další čtvrtletí, kdy vyskočí platy ve státní správě o deset procent, míní Navrátil. 

„Letos ČNB přistoupila ke zvyšování úrokových sazeb dvakrát, a stala se tak lídrem mezi centrálními bankami v normalizaci měnové politiky,“ řekl na adresu té české ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „V příštím roce očekáváme, že bude i nadále docházet k utahování měnových podmínek, a to jak cestou zvyšování úrokových sazeb, která pravděpodobně začne hned na prvním měnověpolitickém zasedání v únoru, tak i skrz posilující korunu,“ očekává Šoltés.

Také podle hlavního ekonoma banky ING Jakuba Seidlera je další utažení měnové politiky žádoucí a centrální bankéři budou úrokové sazby postupně dále zvyšovat v příštím roce. K dalšímu zvýšení přistoupí velmi pravděpodobně již na začátku února. Celkově by měla své základní sazby v průběhu příštího roku zvýšit třikrát až čtyřikrát, dodal Seidler. 

Euro k dolaru se během včerejška dostalo až na 1,1885 EURUSD, večer začalo oslabovat. Kurz reagoval na výsledky voleb do katalánského Parlamentu. Aktuálně se euro obchoduje na 1,185 EURUSD.

Z hlediska dalšího dění, separatistické strany získaly v předčasných volbách v katalánském parlamentu absolutní většinu. Pro španělskou vládu to není dobrá zpráva.

 

Newsletter