„Hike“ se blíží. Je to v moci jen pěti bankéřů. Co ukáže prognóza?

Koruna v úvodu nového posiluje k euru pod úroveň 25,30 EURCZK. Poslední lednový týden bude v režii centrálních bankéřů.  Ve čtvrtek se koná měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky, kterého se zúčastní jen pět ze sedmi jejích členů. Na jednání nebude přítomen viceguvernér Mojmír Hampl a člen bankovní rady Oldřich Dědek. Trh čeká, že ČNB zvýší dvoutýdenní reposazbu o 25 bazických bodů na 0,75 %.

„Klíčové pro další kurzový vývoj ale bude, co ukáže nová prognóza. Součástí Zprávy o inflaci tentokráte bude nejenom modelově konzistentní očekávaná trajektorie úrokových sazeb, ale i měnového kurzu. Tu ČNB začne opět zveřejňovat po dlouhé pauze zaviněné zavedením režimu kurzového závazku,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

„Nedomníváme se, že nová prognóza z dílny ČNB nějak zásadně překvapí. Konvergence české ekonomiky a úrokový diferenciál by měly stát za tím, že centrální banka bude předpokládat posilující korunu někam těsně pod hladinu 25 EURCZK. Pokud jde o úrokové sazby, prognóza zřejmě neukáže na více než dvojí zvýšení sazeb v letošním roce. Čtvrteční odhlasování vyšších sazeb tak bude doprovozeno holubičí rétorikou. Navzdory tomuto vzestupu sazeb tak koruna může dočasně část svých zisků odepsat,“ dodal Vejmělek. 

Koruna se po většinu minulého týdne držela vůči euru pod hladinou 25,40 EURCZK, postupně posilovala a krátce dokonce prolomila úroveň 25,30 EURCZK. Na počátku nového týdne je kurz na 25,30 EURCZK a 20,39 USDCZK, k euru by se měl pohybovat v intervalu mezi 25,326 a 25,376 a vůči k dolaru USDCZK pak od 20,28 a 20,47*. 

Dolar se minulý týden krátce dostal nad 1,2500 EURUSD, a to během čtvrteční tiskové konference šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, klesl tak na nejnižší úroveň od prosince 2014. Později dolar ztráty korigoval, do „intervencí“ se za silný dolar se v Davosu pustil sám americký prezident Donald Trump. 

Ve středu se dozvíme, co vymyslí centrální bankéři na druhé straně oceánu. „Zasedání amerických centrálních bankéřů by tentokráte žádný rozruch na finančních trzích způsobit nemělo. Nečeká se žádná změna v nastavení měnové politiky, ani žádné zásadnější prohlášení. Americkou měnu v pátek nepatrně podpořily údaje z ekonomiky, které vykazovaly silnou domácí spotřebu a kapitálové výdaje, i když celkový údaj byl slabší, než se očekávalo,“ uvedl Vejmělek.

Aktuálně se dolar obchoduje na 1,2419 EURUSD a měl by se držet v intervalu mezi 1,2392 do 1,2464*.

Dnešek je bohatý na čísla z americké ekonomiky. Budou zveřejněny osobní příjmy a osobní výdaje za prosinec, deflátor soukromé spotřeby a Fed index průmyslové aktivity z Dallasu.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

 

Newsletter