Historické poprvé: Německý 10letý dluh nese záporný výnos. Co český?

AKTUALIZOVÁNO: Rostoucí nejistota nejen kolem Brexitu, slábnoucí výhled pro světovou ekonomiku. Důvody, pro které vidíme historicky poprvé výnos na 10letém německém dluhopisu záporný. Německo se tak připojilo k zemím, jako jsou Švýcarsko nebo Japonsko.

Politika Evropské centrální banky v podobě úrokových sazeb u nuly a v případě depozitní pod nulou v kombinaci s odkupy aktiv jsou dlouhodobým důvodem pro pokles tržních úrokových sazeb i výnosů pevně úročených aktiv. K tomu ale roste tlak na „bezpečné ráje“, mezi které německý dluh patří, v souvislosti blížícího se referenda o setrvání nebo odchodu Velké Británie z Evropské unie. Britové budou o setrvání v EU rozhodovat v referendu, které se uskuteční 23. června.

„Propad výnosu desetiletého německého dluhopisu odráží především strach finančních trhů z brexitu, protože poslední průzkumy veřejného mínění před blížícím se referendem naznačují převahu odpůrců EU ve Spojeném království. Investoři se obávají, že brexit způsobí na trzích výrazný šok, který povede k nižšímu ekonomickému růstu, zpomalení inflace a především k riziku dalšího uvolnění měnových politik hlavních světových centrálních bank,“ shrnul pro Roklen ekonom KB Marek Dřímal.

Příliv investorských zdrojů do německého dluhu zesílil také po statistice z amerického trhu práce, která ukázala na nejslabší tvorbu pracovních míst v červnu za posledních šest let.

Výnos na německém desetiletém dluhopisu dnes dosáhl záporných 0,004 %. To je nejméně od počátku sledování dat v roce 1989 agenturou Bloomberg. Ještě na konci roku 2015 výnos na 10letém německém dluhopisu dosahoval 0,63 procenta.

Co přijde na českých dluhopisech?

Logickou otázkou je: jaký vývoj očekávat na českých dluhopisech? „Reagovat by měly i výnosy českých dluhopisů. Desetiletý český výnos by měl podle našich očekávání na konci měsíce klesnout k 0,35 procenta, právě pod vlivem globálních trendů, které vedly i propadu německých výnosů do záporu,“ soudí ekonom Komerční banky Marek Dřímal. 

ECB spustila svůj program kvatitativního uvolňování (QE) v březnu roku 2015. Letos jej navýšila na 80 miliard eur měsíčně se závazkem nejméně do března roku 2017. Cílem ECB bylo a je přiblížit inflaci ke 2% cíli, kde se po poslední více než tři roky nepohybuje.

Obavy z Brexitu tlačí dolů vedle výnosů na dluhopisech také akciové trhy. Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 se na začátku dnešního obchodování propadl zhruba o procento na nové tříměsíční minimum. Klesá pátým dnem v řadě a platí to také pro českou burzu. Index PX dnes odepisuje dalších 1,2 procenta a dostává se do blízkosti 800 bodů. Pokud to nastane, znamenalo by to ztrátu stovky bodů a již v tuto chvíli 10 % za posledních pět obchodních dní.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter