Historie nulové sazby nezná, varuje jestřáb z Fedu

Jeden z nejhlasitějších „jestřábů“ ve vedení americké centrální banky dnes v rozhovoru na CNBC vyjádřil obavu plynoucí z příliš nízkých úrokových sazeb. Tu klíčovou Fed minulý měsíc ponechal v rozmezí 0 až 0,25 procenta, kde ještě minimálně letos zůstane. Načasování prvního zvýšení sazeb je v současnosti jedním z velkých otazníků poté, co na konci října Fed rozhodl o ukončení třetího kola kvantitativního uvolňování, v rámci něhož odkupoval americké vládní dluhopisy a hypotékami krytý dluh.

Tiskárna Fedu má dovolenou. QE3 končí

„Je mnoho signálů, které nám říkají, že sazby jsou příliš nízko… Nikdy dřív v minulosti nebyly na nule. Myslím, že jsme svým chováním vybočili z historických norem a z toho bychom měli být nervózní,“ řekl Plosser. Připustil sice, že ekonomika stále stojí před problémem „velmi slabého růstu mezd“ a klesajících cen ropy, které dál krátkodobě stlačují inflaci, i tak ale sazby považuje za příliš nízké.

Šéf regionálního Fedu ve Filadelfii také uvedl, že centrální banka by se měla vyvarovat jakékoli reakce na krátkodobé pohyby americké měny nebo akciového trhu. „Za dolar neneseme zodpovědnost,“ zdůraznil. Očekává přitom, že silný dolar, který od léta vůči euru nabral výrazné zisky (viz graf k článku), si vyžádá „nějakou protiakci“ ze strany obchodních partnerů Spojených států, která však může mít jen omezený dopad na americkou ekonomiku, jež je „celkem dost uzavřená“ ve srovnání s Evropou nebo Velkou Británií.

Šéf dallaského Fedu Fisher: Třetí kolo QE nepřineslo nic dobrého

Nové rozložení sil?

Plosser, někdejší univerzitní profesor a v pořadí desátý šéf v čele filadelfského Fedu (od srpna 2006), skončí ve vedoucí funkci v rámci centrální banky v březnu příštího roku. Na odchodu z postu ho doprovodí další z kritiků uvolněné měnové politiky, předseda dallaského Fedu Richard Fisher. Lze tak očekávat určitou změnu v rozložení sil při debatách v rámci měnově-politického výboru Fedu ve prospěch „holubic“.     

QE se minulo svým cílem, tvrdí bývalý předseda Fedu

Newsletter