Dolar se po včerejším posílení proti euru obchoduje na hranici 1,1600 EURUSD. Posilující dolar oslabil procyklické měny i měny regionu. Koruna se obchoduje nad 25,70 za euro a je nejslabší od poloviny července.

Historie se opakuje. Kráčí USA vstříc nové technologické bublině?

V 90. letech minulého století byly Spojené státy svědky hromadného rozkvětu řady internetových firem, které v rekordně krátké době zvládly hned dvě věci – přilákat obrovské množství převážně spekulativních investic a pak se zhroutit jako domeček z karet. Když se však nyní podíváme na to, jak si na trzích vedou technologické firmy, jako by se situace opakovala. Je tady nová internetová horečka?

Pro zmiňovanou eskapádu amerických dějin, která však ovlivnila i investory z řady dalších zemí západního světa, se vžilo označení dot-com bublina (dot-com-bubble), což je odvozeno od internetové domény „.com“, standardně používané ve Spojených státech. Nyní se však na trzích děje něco, co jsme neviděli právě od oné osudné internetové horečky 90. let.

Facebook kopíruje Microsoft. A nedopadne to dobře…

MSCI USA Growth index, jehož tři nejvýznamnější podniky jsou Apple, Amazon.com a Facebook, překonal MSCI World Value index natolik, že poměr jejich výkonnosti dosáhl v tomto měsíci vrcholu, který byl naposledy zaznamenán během dot-com bubliny v roce 2000. Uvádí to server CNBC na základě zprávy Michaela Harnetta, hlavního investičního stratéga Bank of America Merrill Lynch.

Technologické akcie vzrostly v letošním roce o 17 %, což dělá v rámci amerického indexu S&P 500 z tohoto sektoru zdaleka nejvýkonnější složku. Celkem 40 % celkového zisku indexu od začátku roku mají na svědomí čtyři firmy: Apple, Google/Alphabet, Amazon.com a Microsoft, citoval server CNBC zprávu Goldman Sachs. Hodnoty indexů Nasdaq Composite a Nasdaq 100, které jsou zaměřené zejména na technologický sektor, se již pohybují výrazně nad úrovněmi, kterých dosahovaly během vrcholu dot-com bubliny v roce 2000.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

„V současné době jsou již patrné známky toho, že jsme v prvních fázích přestřelení,“ citoval sever CNBC Harnetta. „Čím déle potrvá, než centrální banky zpřísní svou měnovou politiku, tím vyšší je riziko, že se technologické akcie stanou oběťmi spekulativního šílenství,“ napsal investiční stratég ve své zprávě.

Trhy, vlády i lidé se zbláznili. Zde je důkaz

Newsletter