Historik z Harvardu varuje před novou krizí

Svět ještě plně nestrávil důsledky americké hypotéční a finanční krize, která se v letech 2008-2009 rozšířila do celého světa a vyvolala celosvětovou recesi. A někteří experti již varují před krizí novou.

Důsledky poslední krize jsou patrné ještě dnes. Centrální banky musí extrémně uvolněnou měnovou politikou stále držet svůj finanční sektor na nohou a stimulovat inflaci, řada zemí zápolí s obřím zadlužením a nezaměstnanost v zemích postižených krizí klesá jen pomalu.

„Nikdo by neměl dělat, jako by regulace, která byla od roku 2008 vytvořena na obou stranách Atlantiku, učinila finanční systém stabilnější,“ říká Niall Ferguson, historik na americké elitní univerzitě Harvard, pro německý list Welt am Sonntag.

Naopak. Kvůli novým zákonům a nařízením sice banky musí vytvářet větší kapitálové polštáře, než na začátku krize, nadměrná regulace však podle něj výrazně zvýšila už tak značnou komplexitu ve finančním systému. „Kromě toho mnohé běží dále stejným způsobem, jako dříve, například ratingové agentury, trhy s deriváty a přílišné zadlužení,“ uvedl Ferguson. Deset let po bankrotu hypotéční společnosti New Century, která v podstatě odstartovala tehdejší finanční krizi, tak expert varuje před krizí novou.

Velké nebezpečí přitom podle něj představuje zejména vysoká úroveň zadlužení, a to nejen na úrovni vlád. Uměle nízko držené úrokové sazby podpořily další zadlužování firem i domácností. Objem spotřebitelských úvěru v USA je na rekordních 3,8 bilionu dolarů. Oblibě se těší zejména úvěry na nákup automobilu: jejich objem dosahuje rekordních 412 miliard dolarů (více k tomuto tématu v článku Finanční krize na příjezdové cestě? Už i Wall Street si jí všimla).

Odborníci přitom varují, že je svět na novou krizi špatně připraven. „Mnohé problémy z finanční krize z let 2007/2008 byly jednoduše přesunuty do rozvah centrálních bank,“ řekl listu tehdejší hlavní ekonom Merrill Lynch David Rosenberg, který dnes pracuje v kanadské investiční společnosti Glutkin Sheff. „Jádrem problému je, že využití úvěrů je i deset let poté stejně vysoké, a omezuje tak globální růst.“

Dluh USA jen krůček od gigantických 20 bilionů dolarů. Kdo za to může?

Doug Casey: USA jsou na pokraji zhroucení, Fed by měl být zrušen

Bill Gross: Světový dluh jako vězeňský systém USA

Newsletter