Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

Hlad po iPhonech roste. Apple pokořil trh

Americký technologický gigant Apple, jehož prezentace jsou tradičně jedním z vrcholů výsledkové sezóny, nezklamal ani tentokrát a oznámeným ziskem pokořil očekávání trhu podvanácté v řadě. Velký potenciál znovu ukázal čínský trh, kde se hlad po nových iPhonech zdá být zatím neukojitelný. 

Apple ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku vydělal 1,96 dolaru na akcii při tržbách 51,5 miliardy dolarů. Analytici (bráno z konsensu Reuters) očekávali zisk 1,88 dolaru na akcii a tržby 51,1 mld. dolarů. Celkový zisk Applu ve čtvrtletí vzrostl meziročně o bezmála třetinu na 11,1 mld. dolarů. Uspokojení dávají investoři tentokrát najevo – akcie v prodlouženém obchodování reagují růstem o 3 procenta.

Tradičně velmi sledovaným údajem je počet prodaných telefonů iPhone. Těch Apple v uvedeném kvartálu prodal 48,04 milionu kusů, což je zhruba v souladu s očekáváním trhu. To bylo nastaveno optimisticky s ohledem na zářijové uvedení modelů iPhone 6s a iPhone 6s Plus na trh, jichž se za první víkend prodalo 13 milionů kusů. Ve srovnatelném období loňského roku (4Q 2014) firma prodala 39,27 milionu telefonů.

Apple trhá rekordy. Nový iPhone jde na dračku

Společnosti se vyplatilo zahájit prodej nového modelu v Číně ve stejný čas jako na domácím trhu – tržby na čínském trhu se meziročně téměř zdvojnásobily na 12,5 miliardy dolarů a prodej iPhonů do Číny vzrostl meziročně o 87 procent. Šéf Applu Tim Cook uvedl, že v daném čtvrtletí došlo k nejsilnější „migraci“ uživatelů od Androidu k Applu.

Tabletů iPad se prodalo téměř 9,9 milionu kusů a notebooků Mac 5,7 milionu. Tržby z prodeje ostatních produktů, včetně Apple Watch, iPod a Apple TV, se zvýšily o 15 procent mezičtvrtletně a o 61 procent meziročně na 3,05 mld. dolarů.

Poslední čtvrtletí fiskálního roku bývá druhým nejslabším v roce a předchází silné vánoční sezóně. Pro první kvartál Apple očekává tržby v rozmezí 75,5 – 77,5 miliardy dolarů (konsensus FactSet je 76,8 mld. dolarů).

Newsletter