Hlas holubic z ECB je čím dál silnější. Měnovou politiku je lepší „přestřelit“

Euro symbol in european central bank in frankfurt.

Minulý týden jsme byli svědky několika věcí týkajících se ECB s možným velkým dopadem na dění na trzích.  Jako první je vhodné zmínit proslov předsedkyně ECB Christine Lagarde v Evropském parlamentu. V něm přiznala, že ECB je se snaze zlepšit ekonomický vývoj v eurozóně v současné době prakticky bezmocná. Hlavním důvodem je startující druhá vlna pandemie koronaviru. Ve své řeči zmínila velmi nejistou budoucnost s nezanedbatelnými dopady na ekonomiku.

Podle agentury Reuters v ECB sílí tlaky „holubic“ na guvernérku Lagarde, aby ještě více rozvolnila měnovou politiku, tedy aby ECB „tiskla“ ještě více peněz. Níže přidáváme i přehled členů ECB podle jejich názorů. Jedna z největších „holubic“ Fabio Panetta se podle dostupných informací vyjadřuje, že v případě dalších hlasování o měnové politice bude vhodné raději výrazně více „přestřelit“ než naopak…

Klasický tvrdý jestřáb není dnes žádný, nicméně někteří členové se posouvají v přehledu mírně doprava, tedy preferují, aby ECB alespoň zmírnila svoji stávající expanzivní politiku.

Zajímavá byla věta “will carefully assess all incoming information, including developments in the exchange rate, with regard to its implications for the medium-term inflation outlook” plus „… continues to stand ready to adjust all of its instruments, as appropriate, to ensure that inflation moves towards its aim in a sustained manner, in line with its commitment to symmetry“. ECB bude velmi pečlivě sledovat kurz eura, přičemž proti jeho dalšímu případnému oslabení nebude mít námitek.  Toto lze považovat za podporu holubičích názorů.

Za podporu holubic lze považovat i sdělení, že ECB zvažuje inspiraci Fedem, tj. že by začala monitorovat průměrnou inflaci. Fed to oznámil v srpnu. Extrémně nízká inflace až deflace v minulých letech by ECB umožnila akceptovat v nejbližších letech zvýšenou míru inflace bez ohledu na změnu její měnové politiky.

ECB se zkrátka bude snažit dělat v budoucnu cokoliv, co by mohlo jen trochu pomoci eurozóně z krize – inflace neinflace… Velmi zajímavé budou v budoucnu nejen výsledky hlasování jednotlivých členů ECB, ale i jejich průběžná vyjádření a komentáře.

Newsletter