Hlas Venezuely: Přesycený ropný trh, těžba musí klesnout o 10 %

Ropný investoři se již druhý den zaměřují na Venezuelu. Právě z jihoamerické země totiž zaznívají hlasy, které rozhýbaly ceny ropy, ovšem pokaždé jiným směrem. Během pondělí média uvedla vyjádření venezuelského prezidenta. Ten řekl, že možná „dohoda o stabilizaci ropného trhu by mohla být ohlášena již tento měsíc.“ Dnes byl tento komentář doplněn tamním ropným ministrem Eulogiem Del Pinem, podle kterého je trh přesycen a nutně potřebuje osekání těžby o 10 %.

„Globální produkce ropy dosahuje 94 milionů barelů za den,“ přepisuje Del Pinova slova server CNBC. „K tomu, aby bylo dosaženo aktuální úrovně spotřeby, je potřeba osekat toto číslo alespoň o 9 milionů barelů.“

V návaznosti na tento komentář se cena ropy Brent snížila o -0,52 % až na 45,71 dolarů za barel. Americká WTI pak klesla o -0,53 %, což odpovídá 43,07 USD/barel.

Vyjma toho, že Del Pino působí jako venezuelský ropný ministr, zastává i post prezidenta státní ropné společnosti PDVSA. Jeho komentář přišel v ten samý den, kdy ratingová agentura Standard & Poor‘s zkritizovala již dříve oznámený dluhopisový swap venezuelské firmy. Podle agentury jde o „zoufalý krok, který by se v případě realizace rovnal samotnému defaultu.“

Souběžně s tím pak Standard & Poor‘s zhoršila rating firmy z „CCC“ na „CC“, k tomu ho doplnila negativním výhledem a upozorněním na možné další sražení, pokud dojde na uskutečnění zmiňovaného swapu.

Kdo zachrání ropný trh? Že by rusko-saudská koalice?

Dluhopisový swap, který byl oznámen minulý týden, dosahuje podle plánu 5,3 miliard dolarů v bondech. Jeho podstata spočívá ve výměně bondů se splatností v roce 2017 za ty, jejichž maturita bude končit v roce 2020, kupón bude dosahovat 8,5 % a jejich podkladem mají být akcie Citgo Petroleum spadající pod PDVSA. Pokud bude celá operace provedena, ropný gigant by získal větší objem dostupné hotovosti, která je vzhledem k jejímu neustálému nedostatku zcela klíčová.

Jen v listopadu totiž čeká firmu vyplacení dluhopisů v hodnotě 2 miliard dolarů. V roce 2017 pak vyprší splatnost bondů v hodnotě 3 miliard, souběžně s tím pak firmu čekají dvě amortizační platby cenných papírů každá o velikosti 2 miliard dolarů. Jakmile by byl proveden swap, veškeré platby roku 2017 by bylo posunuty o několik let dopředu a PDVSA by získala volné zdroje k okamžitému užití.

Newsletter