Hlasy jestřábů sílí: Fed zadělává na další krizi

Americká ekonomika je blíže normálu, než si trhy či tvůrci politik uvědomují, uvedl prezident Fedu v St. Louis James Bullard. Očekává, že míra inflace by se ještě letos měla vyšplhat zpět k 2 %, což je cíl Fedu, v příštím roce tuto hranici pokořit, a nezaměstnanost by se měla dostat pod 6% hranici. Bullard to řekl v dnešním rozhovoru pro Fox Business Network.

Člen Fedu kvitoval včerejší reakci trhu, který na výrazně horší revizi růstu americké ekonomiky za 1Q zareagoval negativně jen bezprostředně, následně však obrátil k růstu. Horší úvod roku, do značné míry vlivem počasí, je již chápán jako minulost a investoři kladou větší váhu příznivým makrodatům posledních týdnů. Podle Bullarda zejména nezaměstnanost klesá rychleji oproti očekávání a i ostatní údaje poukazují na sílící ekonomiku.

Nejsilnější negativní revize americké ekonomiky od roku 1976: -2.9 %, trhy klesají

Těžký propad americké ekonomiky a „klam rozbitého okna“

Bullard potvrdil dříve zmíněnou domněnku, že centrální banka by měla ideálně přistoupit ke zvyšování sazeb ke konci prvního čtvrtletí 2015. To je však založeno na předpokladu, že americká ekonomika dosáhne během příštím čtyř kvartálů 3procentního růstu.

Zatímco po včerejších výrazně horších datech našly trhy sílu k optimismu, po dnešní Bullardově zmínce o pravděpodobném blížícím se růstu sazeb Wall Street prohlubuje úvodní mírné ztráty, aktuálně odepisují hlavní indexy zhruba 0,5 procenta. A to i po údajích o růstu osobních výdajů, které v květnu zaostaly za růstem výdajů a rostly polovičním tempem oproti očekávání. Osobní výdaje zodpovídají za více jak dvě třetiny výkonu americké ekonomiky. Další dnešní statistiky poukázaly na pokračující pokles počtu Američanů žádajících nově o dávky v nezaměstnanosti, potažmo tak na stabilizující se trh práce.

Americký trh práce stabilizuje, výdaje spotřebitelů ovlivnila zdravotnická reforma

Plosser: Fed zvýší sazby mnohem dřív, než trhy myslí. Silný spotřebitel podporou

Jestřábí komentář vyšel tento týden i z úst dalšího prezidenta regionálního Fedu, tentokrát ve Filadelfii. Charles Plosser vyjádřil přesvědčení, že Fed bude muset svou rétoriku ve prospěch nadále uvolněné měnové politiky, která může vyznívat příliš pasivně, změnit a to „ne vůbec ve vzdálené budoucnosti“. Zvýšit sazby možná bude třeba mnohem dřív, než trhy v současnosti čekají, domnívá se Plosser. Současná data podle něj rozptylují obavy o dlouhém přetrvání nízké inflace. Jeden z největších, letos hlasujících jestřábů Fedu očekává letos pokles míry nezaměstnanosti na úroveň 5,8 procenta.

Před příliš a dlouhodobě uvolněnou měnovou politikou ultra-nízkých úrokových sazeb a nákupu dluhopisů dnes varoval profesor univerzity Yale a někdejší hlavní ekonom Morgan Stanley, Stephen Roach. Jeden z guru finančních trhů dokonce vyjádřil obavu před další celosvětovou finanční krizí.

„Měnová akomodační politika, do té míry, kdy ignoruje napětí narušující finanční stabilitu a své dopady na trhy aktiv a dluhopisové trhy, je něco, co je třeba vážně přehodnotit,“ řekl Roach. V prostředí podpůrné politiky, která nafoukla bilanci Fedu na téměř 4,5 bilionu dolarů, je rozumné zpochybňovat závazek Fedu k finanční stabilitě a máme dobrý důvod se obávat, že bychom se v ne příliš vzdálené budoucnosti mohli ocitnout v dalším problému, varuje. Roach není se svým zdviženým prstem sám – před bublinou na dluhopisech, potažmo trzích aktiv varovali již například miliardář Willbur Ross nebo německý institut ZEW.

Politika levných peněz ECB tvoří bubliny, QE asi nakonec bude, varuje ZEW

Wilbur Ross varuje před bublinou státních dluhů

Newsletter