Hlavní „prorok“ ČNB: Díky, překoupená koruno!

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika potřebuje vyšší sazby. A my jsme rádi, že nám překoupenost koruny brzdící její další posilování umožňuje mnohem rychlejší utahování naší politiky. To jsou slova ředitele sekce měnové Tomáše Holuba, který stojí za prognózami České národní banky.

Vývoj kurzu koruny jak po ukončení kurzového závazku, tak po prvním zvýšení sazeb za necelých deset let je oproti očekávání ČNB, jak již dříve přiznalo několik členů bankovní rady, z hlediska zpevnění o něco slabší. A právě to dovoluje monetární autoritě nastartovat návrat do „normálu“ – prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb – v mnohem rychlejším tempu.

„Celkově se nacházíme v o něco více proinflačním prostředí,“ řekl Holub v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Svým způsobem jsme tak rádi, že překoupený korunový trh brzdící zpevnění české měny nám umožňuje začít utahovat úrokové sazby mnohem rychleji. Česká ekonomika vyšší sazby potřebuje,“ konstatoval ekonom.

Tempo růstu domácích cen se nejenže nachází nad 2% inflačním cílem ČNB, stejně tak je i rychlejší než v mnohých dalších evropských zemích, což souvisí především s rekordně nízkou nezaměstnaností a nad očekáváním silným růstem mezd. Podle Holuba se 5% zpevnění koruny od doby ukončení kurzového závazku, který byl zaveden v listopadu 2013, loudá za očekáváním centrální banky, a to právě vinou překoupenosti domácí měny.

„Je dobré, že se můžeme posunout dál z prostředí nulových úrokových sazeb, ve kterém má měnová politika mnohem menší manévrovací prostor a kde se musí uchýlit k netradičním nástrojům, které, jak víme, jsou vždy nepopulární,“ řekl Holub. „Naše oddělení pro finanční stabilitu rovněž upřednostňuje utahování měnové politiky prostřednictvím úrokových sazeb, protože právě ty mnohem rychleji snižují riziko přehřátí realitního trhu,“ dodal.

Korunové déjà vu pokračuje

Co se týče vývoje kurzu koruny, Holub připomněl, že prostor pro další zpevnění je stále omezen, a to vinou přítomnosti zahraničních spekulantů, kteří mohou přistoupit k uzavírání svých korunových pozic za situace nedostatku protistran.  Podle ekonoma je takový scénář možný například kolem hranice 25,80 za euro, což je úroveň, které bylo naposledy dosaženo před začátkem intervencí.

„Koruna, jak se zdá, si našla novou bariéru, kterou není tak snadné překonat,“ je přesvědčen Holub. „Pro mnohé investory může být právě tato hranice cílem, který odstartuje vybírání korunových zisků, což následně zabrání dalšímu posilování,“ řekl ekonom.

Zatímco na posledním, zářijovém, zasedání úrokové sazby zvýšeny nebyly – byť jen těsně (4 hlasy pro nezvýšení, 3 hlasy pro) – na tom dalším, tedy listopadovém, je další tzv. úrokový „hike“ považován trhem v podstatě za hotovou věc. Co se týče rozhodování bankovní rady, podle Holuba do něj, resp. do nové prognózy, jež bude příští měsíc zveřejněna, nevstoupí plány možných úprav programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky –  v jejím případě ČNB pracuje se scénářem, kdy ECB v lednu začne osekávat objem skupovaných bondů o 10 miliard euro za měsíc (aktuálně nakupuje aktiva v hodnotě 60 mld. euro/měs.), přičemž doba samotného trvání tzv. QE by neměla přesáhnout polovinu roku 2018.

V rámci prognózy ČNB by se pak bankovní rada měla dle Holuba vrátit zpět ke zveřejňování očekávaného vývoje kurzu koruny, a to buď již příští měsíc, případně až na začátku roku 2018.

ČNB nezvýšila sazby jen o fous. Nic prý nehoří, míní Rusnok

Dnešní Holubův komentář je tak dalším dílem do skládačky představy o blížícím se zvýšení sazeb. Očekávání trhu je v podstatě nastavené na to, že ČNB 2. listopadu zvýší své sazby o 25 bazických bodů. Pravdou ale je, že nedávný komentář člena bankovní rady Vojtěcha Bendy naznačil, že by se ČNB mohla uchýlit klidně i k „netradičnímu“ kroku, kterým by bylo zvýšení sazeb o více než 25 b.b., např. o 50. Další otázkou vstupující do výhledu kurzu domácí měny je i tempo normalizace měnové politiky, které by, alespoň jak dnes naznačil Holub, mohlo být mnohem rychlejší, než se čeká.

Koruna v návaznosti na to mírně zpevnila k hranici 25,71 za euro, od které se však následně odrazila, což bylo dílem vybírání krátkodobých zisků. Aktuálně již opět zpevňuje, a to pod 25,70 EURCZK (nejsilnější hodnota od konce kurzového závazku ČNB).

Benda na bedně aneb jestřáb, který zdražil korunu

 

Newsletter