Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Hlavní ziskovou vlnu má koruna teprve před sebou

Klíčové body

  • Koruna profituje z lepší pandemické situace a z otvírající se ekonomiky.
  • Tržní sazby postupně zaceňují trojí zvýšení sazeb ČNB v letošním roce.
  • Výhled silnější koruny není bez rizik, spjata jsou zejména s pandemií.
Zdroj: Depositphotos

Česká měna bude letos posilovat. V rámci skupiny měn střední a východní Evropy bude dokonce patřit mezi ty nejvíce posilující. Korunové zisky čekejme jak proti euru, tak proti dolaru. Hlavní zisková vlna je přitom teprve před námi.

Koruna proti euru letos posílila o necelá dvě procenta. To zahrnuje i několik posledních týdnů, kdy se kurz pohyboval do strany, ve zhruba patnáctihaléřovém pásmu. Obchodování bez výraznějších výkyvů by však mělo skončit, jak se budeme blížit k přelomu druhého a třetího čtvrtletí. K větší akci by mělo přispět znovuotevření nejen české, ale i evropské ekonomiky, stejně tak i vidina vyšších úrokových sazeb.

Základem je tedy zlepšující se pandemická situace. Zlepšení sice není dostatečné, aby Česká národní banka začala zvažovat první kroky úrokové normalizace už ve druhém čtvrtletí, naladění bankovní rady je však evidentně více „jestřábí“, než bylo dříve.

Květnová prognóza centrální banky ukázala až překvapivé zhoršení výhledu letošního růstu z 2,2 % na 1,2 %. Tento výpadek však bude do značné míry kompenzován v roce příštím reálnou meziroční expanzí o více než 4 %. Inflace se letos přiblíží k horní hranici tolerančního pásma, konkrétně k 2,7 %, v roce 2022 pak zpomalí zpět směrem k inflačnímu cíli na 2 %. K tomu přispěje zejména letošní zpřísnění měnových podmínek skrze vyšší tržní sazby a silnější kurz.

ČNB pro rok 2021 předpokládá celkem tři kola navyšování úrokových sazeb. Razantnější výhled modelu kontrastuje s dosavadním opatrným přístupem bankovní rady. Její vymezení vůči modelové predikci je však dle slov guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka mnohem slabší, než bylo na předchozích zasedáních. Sazby tak letos porostou, otázkou bude načasování a razance. My předpokládáme jedno až dvě zvýšení, tedy posun dvoutýdenní repo sazby z aktuálních 0,25 % na 0,5 %, resp. na 0,75 %. Trh reflektovaný tržními sazbami pak už delší dobu plně zaceňuje dvě zvýšení do konce roku. Prostor pro spekulaci o třetím je z hlediska o něco více „jestřábí“ ČNB určitě otevřen.

Vakcinace a rozvolňování protipandemických opatření nejen z domácího, ale i celoevropského hlediska bude dopingem zejména pro rizikové měny, včetně koruny. Ochota riskovat ve spojení s výhledem rozšiřujícího se úrokového diferenciálu vůči eurozóně by měla kurz domácí měny ve druhé polovině roku posunout do pásma 25,00 až 25,50 za euro. Hlavní vlna zisků by přitom měla začít už na přelomu druhého a třetího kvartálu, kdy největším rizikem budou pozitivní makroekonomická překvapení navazující na otevírání ekonomiky. Čím lepší výsledky české ekonomiky – nejlépe překonávající konsensus trhu – tím intenzivnější spekulace o sazbách, a tedy i posilující koruna směrem ke spodní hranici vytyčeného kurzového pásma.

Korunový výhled má ale i stinnou stránku. V tuto chvíli jí přiřazujeme minimální pravděpodobnost, nelze ji však zcela vyřadit ze hry. Kurz koruny jakožto rizikové měny by mohl oslabit výrazně nad hranici 26,00 za euro. Podmínkou toho by bylo celkové zhoršení globální tržní nálady s pandemickým ohniskem v podobě nové mutace viru, na kterou by nestačila žádná z dosud aplikovaných vakcín. Zlepšující se pandemická situace a následné rozvolňování totiž zvyšuje rizika nových mutací a explozí nákazy skrze uvolnění přeshraničního cestování a shromažďování lidí.

Takový scénář by nás v podstatě vrátil zpět do března 2020, včetně těch nejtvrdších uzavírek. Na to by navazovala i reakce nositelů hospodářské politiky. V případě centrální banky bychom tak mohli zapomenout na jakoukoliv úrokovou normalizaci. Naopak, tehdy bychom mohli začít spekulovat o rozšíření palety nástrojů použitelných s cílem ještě většího uvolnění měnových podmínek.

Věříme, že pravděpodobnější bude první varianta našeho výhledu. Na tu bude v příštím roce navazovat pokračující úroková normalizace směrem k úrovni dvoutýdenní repo sazby na 1,5 %. Spolu s tím pak uvidíme další posun kurzu koruny, a to k předpandemickým hodnotám pod hranicí 25,00 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2124 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2065 do 1,2160 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,52 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,48 až 25,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,91 až 21,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Text byl původně napsán pro Hospodářské noviny (vydáno 10.5.2021).

Newsletter