Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Hodnotu O2 nepočítám cenou akcie mínus CETIN, říká finanční šéf

Zlepšení trendu vidíme ve všech oblastech, říká po skvělých výsledcích za první čtvrtletí v exkluzívním rozhovoru pro Roklen24 finanční ředitel operátora O2 Tomáš Kouřil. V den jejich zveřejnění ale akcie O2 prudce propadly, až vymezily historické dno. Je odrazem brzkého výmazu z prestižních indexů MSCI v důsledku rozdělení společnosti a strohou připomínkou, že víc než výsledky nyní investoři rozvažují obavu o své peníze, budoucnost dividendy i firmy. „Dividendová politika nové O2 bude v rámci praxe O2 dnešní, nemáme jiný plán,“ odpovídá Tomáš Kouřil s tím, že firma generuje nový zisk i hotovost. To se promítne také do ocenění akcií CETIN a nabídky těm, kteří se rozhodli, že je nechtějí. „Potěšil mne vstup nového akcionáře z řad institucionálních investorů, který akcie O2 nabyl právě s vědomím dělení společnosti,“ poukazuje Tomáš Kouřil na opačné rozhodnutí zkušeného investora. Podrobně spolu rozebíráme výsledky, budoucnost O2 i CETIN a zdroje jejich růstu, půjčku PPF i to, kde začíná a končí zodpovědnost managementu i to, zda je O2 o kousek napřed a ostatní se za ní vydají.

R24: Výsledky O2 za první čtvrtletí bez debat překvapily: víc jak dvojnásobný zisk a s čím v zásadě nikdo na trhu nepočítal, stabilizace tržeb v mobilním segmentu. Jaký je váš pohled pod pokličku čísel a nakolik směr vidíte udržitelný s vědomím výsledků za dvě firmy?

Rád bych to vsadil do kontextu kroků, které se děly poté, co PPF jako majoritní akcionář převzala kontrolu nad O2, a manažerských rozhodnutí, která jsme v O2 udělali. Hned po převzetí kontroly jsme se pustili do revize smluv s dodavateli a posuzování, co je a není racionální. Z pohledu výsledovky jsme začali odspodu. Dnes mohu říci, že veškeré smlouvy s našimi hlavními dodavateli prošly revizí. Vedle cenových podmínek jsme se podívali i na to, co opravdu potřebujeme a v jakém rozsahu. Z toho vzešly rozsáhlé úspory, které nám do budoucna přinesou řádově stovky milionů korun.

Následně došlo k přehodnocení strategie komerční, protože ta ovlivňuje výnosy. Zároveň jsme si řekli, že se nebudeme za každou cenu hnát za největším počtem zákazníků. Náklady jsme začali spořit hned, u výnosů jsme již ve třetím čtvrtletí viděli lepšící se trend, ve čtvrtém ještě výraznější. První čtvrtletí už je meziročně v pozitivních číslech jak ve fixní části, tak v mobilní.

R24: Podívejme se na ně blíž. Je to udržitelné dál? Co potáhne výsledky nahoru? Asi se musíme bavit zvlášť o O2 a CETIN…

V rámci fixních služeb se nám daří zlepšovat trend přes všechny kategorie. Rosteme, nebo pokud klesáme, zlepšujeme trend. Růstová oblast u fixu je zejména oblast mezinárodního tranzitu. To je typicky velkoobjemový byznys s nízkou procentuální marží, kolem tří až pěti procent. V tradičních oblastech typu pevné linky, data, broadband se nám daří stabilizovat.

Za mobilní segment těch plus 0,4 procenta u tržeb beru tak, že se nám podařilo tržby stabilizovat. Kde rosteme, a z toho mám velkou radost, je Slovensko. Na úrovni výnosů o 17 procent, provozního zisku o pětinu. Jsme jediný finančně rostoucí operátor na Slovensku a tady si neodpustím příměr k České republice, kde se můžeme ptát, nakolik je situace tady udržitelná. 

R24: V jakém smyslu?

Vím, co děláme jako třetí hráč na Slovensku: rosteme finančně, získáváme tržní podíl. Neděláme to ale za cenu nabídek, které by byly kolikrát na hranici ziskovosti. To se dle mého názoru někdy děje v České republice a je to pro telekomunikační sektor nezdravá věc.

R24: Jejím výsledkem je ale i vyšší růst čísel, vykazovaných u konkurence…

Co myslím tím, že se neženeme jen za vykazováním co největšího počtu zákazníků, vám odpovím takto. U zákazníků předplacených služeb se se jejich počet díváme skrze ty, kteří využili naše služby v posledních třech měsících. Oba naši konkurenti mají toto měřítko posledních 13 měsíců. Udělejte si sám závěr, jestli chcete být tržní lídr za cenu, že i zákazníka, který si rok nezavolal, budete považovat za aktivního. Tečka.

Já ale mířím ve srovnání se Slovenskem zejména tam, že typicky ten třetí na trhu je vyzyvatelem, který by svojí strategií měl získávat tržní podíl. To je to, co my děláme na Slovensku a upřímně, nevidím to v Čechách.

Jsme si vědomi hodnoty, která v telekomunikacích na dnešním těžkém trhu je a která se dá snadno rozbořit. Třeba i tím, že zákazníkům slibuji něco, co je obtížné dodržet. Nemohu nakoupit nákladně spektrum a nevydělat si na samotnou výstavbu sítě. To já nepovažuji za udržitelný byznys model.

R24: Změnili jste i způsob vykazování vašich čísel. Proč?

Všude procházíme zefektivněním a zjednodušením. Souvisí s tím i narovnání způsobu, jakým vykazujeme jednotlivé kategorie v účetnictví a kde jsme dříve museli držet standard skupiny Telefónica. Teď výsledky reportujeme tak, jak se na ně díváme uvnitř firmy. Dnes máme členění celkových nákladů udělané na náklady na prodej a provozní náklady (OPEX). V nákladech na prodej se projevuje zejména to, jak moc zákazníci volají a terminují hovory v ostatních sítích, kolik máme zákazníků a jak moc je získáváme přes třetí strany. OPEX je jednoznačně a plně pod naší kontrolou. Pokud přijdeme na to, jak to dělat lépe, můžeme je ještě snížit.

Druhé čtvrtletí budeme znovu reportovat ve stejné struktuře jako první, ale výsledky už budou rozděleny, reportovat budeme CETIN a novou O2. Vnitřně už je to nějakou dobu realitou. Naši lidé už chápou, kdo je kde.

R24: Co má pohánět CETIN?

Růst mezinárodního tranzitu, o kterém jsem hovořil, se vyčlení do CETINu.  Tým, který přejde do CETINu, významně posílí naši mezinárodní přítomnost, nejprve v Londýně. Pod Telefónikou jsme obhospodařovali střed Evropy a ona pro nás zbytek světa. Nyní bude CETIN výrazněji postupovat sám, partnerství s Telefónikou máme ponecháno jako jednu z variant. Nyní jsme přítomni ve Frankfurtu a Vídni, další uzly plánujeme vybudovat vedle Londýna i v Hongkongu. To je pro CETIN byznys, který bude růst, i když je nízkomaržový.

Druhá výrazná rozvojová oblast pro CETIN je poskytování konektivity. Už jako nynější O2 úzce spolupracujeme v rámci sdílení sítí s T-Mobilem. Po vzniku CETIN se spolupráce soustředí od O2 na něj. CETIN se stane nezávislým poskytovatelem infrastruktury a operátoři se vůči sobě mohou soustředit na férový souboj na trhu.

R24: Kde vidíte motor pro výsledky O2?

Jednou z oblastí bude placená televize. Neřeknu ale, kolik chceme zákazníků na konci roku, přišli bychom tím o konkurenční výhodu. Oznámili jsme dohodu o získání práv na Premier League a Ligu Mistrů, jednáme o dalším obsahu. Chceme získat více zákazníků přes obsah, ne naopak – získat nějaké zákazníky a jimi vydělávat na další obsah.

V oblasti ICT budeme rozvíjet tzv. manažované služby. Více se budeme soustředit na služby podnikům.

Radikálním způsobem se chystáme změnit IT. Tak, jak je revoluční rozdělení firmy, bude i změna v něm. Budeme muset krátkodobě zainvestovat, nést zvýšené provozní náklady, ale jasnou vidinou je, že firma poté poběží rychleji, levněji, flexibilněji, jednodušeji. Přinese to úspory.

U zbytku nákladů neočekávám, že je budeme dále snižovat nějak dramaticky. Budeme hlídat dlouhodobý smysl, správné nastavení nákupních cen.

R24: Jaký vývoj čekáte na úrovni čistého zisku a to i mezi O2 a CETIN?

Faktem je, že loňské první čtvrtletí bylo slabé, byl to výkyv směrem dolů. Stejně tak ale je faktem, že letošní čistý zisk za první čtvrtletí je výraznější a plyne zejména z nárůstu výnosů a úspor provozních nákladů. Samotný růst na úrovni EBITDA marže na 38,8 procenta je mimořádný.

Z pohledu rozdělení říkáme, že provozní zisk a provozní hotovost vůči sobě stojí zhruba půl na půl. Logicky více čistého účetního zisku zůstane v O2, protože většina majetku a tudíž účetních odpisů putuje do CETINu.

Na výhody rozdělení O2 a CETIN sázím také z pohledu rozhodování managementu. Změna oddělí komerční agendu, kde se návratnost investic pohybuje v řádu měsíců a agendu rozhodování v infrastrukturální části v řádu miliard na desítky let. Nebude to mezi sebou soutěžit. Rozhodování se zrychlí. Co se na agendu dostalo za měsíc, teď budeme moci diskutovat týdně.

V O2 také sázíme na Slovensko. Z počátku, bavíme se o roku 2006, jsme každé tam vydělané euro generovali se ztrátou. Postupně se zisk otočil na pozitivní, generovali jsme 15-20% zisk, což je samo o sobě skvělé, ale v Čechách jsme dosahovali 38-40 %. Dnes už se Slovensko dostalo na 34% ziskovost, a jestli je jeho význam v dnešní O2 kolem 15 procent, v nové to bude dvojnásobek.

R24: S čím lze počítat u tržeb?

Telekomunikace jsou dnes snad jediným odvětvím, kde neustále dáváte zákazníkům meziročně v desítkách procent víc, ať to měříte přes minuty nebo před data a získáváte za to menší platbu. To nevidím v žádném jiném odvětví, to není to voda, není to plyn, není to elektřina.  Telekomunikace jsou v tomto specifické. V rezidentním segmentu vidím, že jsme schopni tržby stabilizovat právě tím, že zákazníkům dáváme víc.

R24: Zejména data.

Ano. V rezidenčním segmentu to jsou především data. Dáváme je zákazníkům a ukazujeme jim, co vše díky nim mohou dělat. Musíme se ale poučit například z toho, co se stalo v Rakousku. Tam se data nabízela za nereálně nízké ceny a ten model se ukázal neudržitelný a teď tam data zdražují.

U firem je to složitější. Důvodem jsou nabídky konkurence, které jsou z mého pohledu často na hranici ziskovosti a otázkou je, jak dlouho lze takto dělat byznysový segment se ztrátou. Pokud se trh tohoto zbaví, stejný trend uvidíme i zde.

R24: Ohlédněme se za valnou hromadou. Kolik z menšinových akcionářů odmítá akcie CETIN?

V absolutním počtu skoro 33 milionů akcií, celkem máme 315 milionů akcií. Přesná čísla jsou na našem webu. Zdůrazňuji ale také, že je to právo, nikoli povinnost odprodat akcie CETIN, tedy technické maximum.

R24: CETIN má být zapsán k 1. červnu, odkupní cena akcií být známa v polovině června. Starší posudek hovoří o 150 korunách na akcii. Logickou otázkou investorů je, kam a jak výrazně se cena může posunout v novém posudku.

Datum 1. červen je termín, se kterým pro zápis CETIN do obchodního rejstříku pracujeme. Do 14 dnů, což je zákonná povinnost, musí vzniknout posudek odkupní ceny akcií. Co mohu říci za management: pokračujeme v naší činnosti jako firma a ta činnost je zisková. Generujeme zisk, generujeme hotovost. Pokud tedy ocenění na 150 korun bylo uděláno k 31. prosinci 2014, od té doby se věci změnily, výsledky vidíte. Lze očekávat, že to znalec zohlední, dojde k nárůstu. Striktně zde ale odděluji to, co je postoj managementu. Samotné ocenění je plně v kompetenci nezávislého znalce, jmenovaného soudem.

R24: Kdo bude posudek dělat?

Znalec již byl soudem jmenován. Je to společnost Deloitte, která už zpracovávala posudek pro účely odštěpení.

R24: Zejména drobné akcionáře zajímá budoucí vývoj dividendy. S čím lze počítat u O2 a CETIN?

Zde zůstanu komentářem u nové O2, u CETINu už to bude otázka na nový management. Za O2 mohu říci, že nemáme jiný plán, než setrvat u stávající praxe. Každý rok vyhodnotíme výsledky, podíváme se na výhled na další období a jako představenstvo navrhneme úroveň dividendy, jejíž schválení je v kompetenci valné hromady.

R24: Můžeme do budoucna počítat například s nastavením nějakého výplatního poměru?

V tuto chvíli nemáme jiný plán, než jak jsme dividendu vypláceli doposud. Nevylučuji změnu v budoucnu. Nejdříve ale musíme pochopit, co potřebuje O2 a podobně to předpokládám u společnosti CETIN.

R24: Akcie O2 na pražské burze tvrdě zasáhla informace o vyřazení O2 z prestižních akciových indexů MSCI, v této souvislosti lze čekat prodejní tlak do konce května.

Jediné co k tomu můžeme říci je, že bereme rozhodnutí samostatného subjektu na vědomí.  Chápeme, že krok udělali podle svých vnitřních pravidel. Tady nemáme možnost vést diskusi jako například s ratingovou agenturou, je to prostě jejich rozhodnutí.

R24: …které bylo vysvětleno zejména propadem tržní kapitalizace po oddělení CETIN o více jak třetinu…

A to je ta nekončící diskuse, kterou vede část menšinových akcionářů. I v tomto případě můžeme uvažovat nad způsobem, kterým bylo rozhodnutí uděláno. V tuto chvíli máme posudek, který říká, že měřeno provozním ziskem EBITDA zhruba polovina dnešní O2 je oceněna na 150 korun na akcii. Tržní cena akcie je dnes u 200 korun na akcii. Je tedy závěrem, že 200 minus 150 je 50 a krát počet akcií je tržní kapitalizace nové O2? (Pozn.: Rozhovor byl veden před aktuálním výrazným poklesem akcií O2, rozdíl oněch 50 Kč je tedy dnes ještě výrazně menší, vůči čtvrtečnímu závěru akcie na pražské burze 25 Kč.) 

R24: Jak se tedy k této diskusi stavíte vy?

Definováním, kde začíná a kde končí zodpovědnost managementu firmy. Já to vidím tak: aby se staral dobře o fundament a zároveň aby správně, korektně a podle pravidel informoval o výkonnosti firmy. Pak už je na trhu, aby se podle toho zařídil.

Radost mi udělala jedna věc, která svědčí o tom, že drobní akcionáři s námi nejsou jen v nesouladu, což může být současný mediální obraz. Máme nového akcionáře z řad institucionálních investorů, který akcie nabyl s vědomím dělení společnosti. Věří našemu rozhodnutí.

R24: Nový velký investor? Můžete odkrýt jeho jméno a podíl? Žádná změna regulatorně hlášena nebyla…

Máme akcionáře, jehož jméno nemohu říci, protože bych k tomu potřeboval jeho souhlas. Je to fond, který se tím živí a investuje v oblasti infrastruktury. Akcie nabyl tím způsobem, že se rozhodl setrvat v CETINu. Sice nepřekročil oznamovací hranici, ale není to bagatelní podíl. Nabral odvahu vstoupit do firmy a nevyužil opce na odprodej akcií CETIN. Je to velký institucionální infrastrukturní hráč.

R24: Proběhla o tomto vstupu nějaká debata s vámi předem?

Ne. Samozřejmě sledujeme naši akcionářskou strukturu, ale už neřešíme například kdo a z jakého důvodu vyprodává. Komunikace s minoritními akcionáři je v našem zájmu a děláme to.

R24: Objevily se spekulace o obchodování CETIN na trhu Start pražské brzy. Vedete tímto směrem nějaké úvahy?

Tady mohu kategoricky říci, že za management žádné takové aktivní kroky nepodnikáme. (Pozn.: v mezidobí do vydání rozhovoru informovala pražská burza, že očekává přijetí akcií CETIN na neregulovaný trh „Free market“. Zájem ale musí být na straně členů burzy.)

R24: Je nějaký posun v otázce finanční pomoci PPF?

Majoritní akcionář zopakoval, že po zapsání rozdělení do obchodního rejstříku bude nadále požadovat půjčku buď od nové O2, nebo od CETINu nebo od obou a to v obdobném rozsahu jako v minulém roce. Pro nás je jasným sdělením „po zápisu rozdělení do obchodního rejstříku“.

R24: Médii prošla slova z ČTÚ o tom, že regulace úřadu by se nadále mohla vztahovat na O2 i CETIN. To jde proti vašemu cíli novou O2 jako operátora z regulace vyprostit.

Jsme si vědomi, že určitá regulace zůstane také v O2. Je to zejména oblast mobilní terminace, tedy za kolik si jako operátoři navzájem ukončujeme hovory v mobilních sítích. Avšak jedním z důvodů, proč jsme k rozdělení společnosti a oddělení CETIN dobrovolně a to jako zatím jediní na světě přistoupili, je právě naše očekávání, že situace O2 z pohledu regulace bude lepší.

Na té stávající není komfortní, že nemůžeme – protože jsme regulováni – volně tvořit cenu například do tendrů, zatímco ostatní si služby od nás nakoupí a mohou si s cenou dělat, co uznají za vhodné. Očekáváme, že například tento problém se rozdělením společnosti odstraní.

R24: Zdůrazňujete, že k rozdělení jste přistoupili dobrovolně, jako první na světě. Jak se na krok v rámci vašich debat v branži svět dívá?

Vrátím se v čase. V roce 2003 a 2004 jsme spojovali Eurotel a Český Telecom a myslím si, že to byl jeden z důvodů, proč si nás Telefónica koupila – jako takový test lab. Osobně jsem byl tehdy prezentovat v managementu Telefóniky, co tu děláme. O rok dva později to samé dělala Telefónica, o další rok, dva později další hráči v oboru. Nyní český T-Mobile dokončuje převzetí GTS.

I dnes věříme, že děláme o chvíli dříve to, co ostatní začnou dělat později. V Londýně nedávno proběhla konference, na které vystoupil uznávaný odborník na telekomunikace Karim Taga ze společnosti Arthur D. Little. A ten jasně řekl, že přesně ta cesta, pro kterou jsme se rozhodli, mu dává smysl. Víme o zájmu dalších operátorů ve světě, znovu v rovině „co to je, co se to v Čechách děje“.

Tomáš Kouřil, finanční ředitel O2

Od 1. července roku 2014 je ředitelem finanční divize v O2. Na různých řídících pozicích v O2 působí od roku 2003. V roce 2006 byl zodpovědný za přípravu nabídky pro získání mobilní licence a následně za zahájení aktivit mobilního operátora O2 na Slovensku. Poté převzal zodpovědnost za korporátní finance, od roku 2009 působil jako ředitel pro komerční finance. V roce 2012 se stal ředitelem pro finance a vztahy s investory. Před svým příchodem do O2 pracoval v letech 1999-2003 pro poradenskou společnost Deloitte. Svoji kariéru zahájil na pozici ředitele marketingu ve společnosti Kapucín.

Newsletter