Hollande: Řekové už zaplatili dost za možnost platit eurem

(Rozšířeno 13:09) O případném vystoupení Řecka z eurozóny mohou rozhodnout jen sami obyvatelé této země. V pořadu rádia France Inter to dnes uvedl francouzský prezident François Hollande. Jihoevropské země jako právě Řecko či Španělsko podle něj už zaplatily vysokou cenu za možnost dále platit jednotnou evropskou měnou. 

Hollande svým dnešním vyjádřením reagoval mimo jiné na víkendové informace některých německých médií, podle kterých považuje nyní spolková vláda v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou odchod Řecka z eurozóny za přijatelný. Merkelová zprávu tisku nepotvrdila, ani nevyvrátila. Němečtí sociální demokraté ale už změnu kurzu svých koaličních partnerů ostře zkritizovali. 

Řecko míří k předčasným volbám, tamní akcie padají

Francouzský prezident zdůraznil, že Řekové mají právo si v lednových předčasných volbách svobodně zvolit svou vládu, která by však měla respektovat mezinárodní závazky. Zopakoval také, že eurozóna by se měla více zaměřit na investice a omezit úsporná opatření. 

Zahraniční věřitelé se obávají vítězství levicového hnutí Syriza v řeckých volbách 25. ledna. Předseda strany Alexis Tsipras chce v případě vládní odpovědnosti omezit reformní úsilí a úsporná opatření. 

Hollande se v rozhovoru s rádiem France Inter vyjádřil také k ukrajinské krizi. Vyslovil se například pro zrušení sankcí vůči Rusku v případě, že bude v otázce Ukrajiny dosaženo „pokroku“. Řekl také, že se v případě naděje na posun v řešení krize zúčastní schůzky v kazašské metropoli Astaně plánované na 15. ledna. Setkat by se na ní měl s prezidenty Ruska a Ukrajiny, Vladimirem Putinem a Petrem Porošenkem, a německou kancléřkou Merkelovou. Putin ani Merkelová svou účast ještě nepotvrdili. 

Jeden za všechny…? Řecko už v tom jede samo

Na dotazy posluchačů Hollande dále vyloučil francouzskou intervenci do občanskou válkou sužované Libye, ke které už vyzvaly některé africké země. Do stabilizace země je podle něj potřeba zapojit celé mezinárodní společenství. Oznámil rovněž, že se v neděli sejde ve Štrasburku s německou kancléřkou Merkelovou, s níž hodlá řešit témata týkající se budoucnosti Evropy unie i vzájemné vztahy obou zemí. 

Newsletter