„Holubice“ z Fedu o růstu sazeb: Ne dřív než v pololetí 2016

Fed by neměl zvýšit úrokové sazby dříve, než ve druhé polovině roku 2016, aby nezastavil růst trhu práce, domnívá se prezident Fedu v Mineapolisu Narayana Kocherlakota.

„Vzhledem k tomu, že Fed čeká nízkou zaměstnanost a nízkou inflaci, tak si může dovolit pomalé zvyšování úrokových sazeb, jehož zahájení může navíc ještě oddálit“, říká Kocherlakota a dodává, že přestože se trh práce v roce 2014 zvedl nejvíce za posledních 20 let, budou potřeba další 3 roky podobného růstu, aby se trh práce dostal na předkrizové úrovně.

Kocherlakota, který je v současnosti nehlasujícím členem měnového výboru Fedu (FOMC), říká, že nepozoruje inflační tlaky, které by v následujících 3 letech vedly k růstu spotřebních cen rychlejšímu než je 2% cíl Fedu, a nevidí ani žádné jiné hrozby finanční stability, které by si vynutily zvýšení úrokových sazeb.

Prezident minneapoliské pobočky Fedu je znám především jako dlouhodobý zastánce agresivní měnové politiky. Svůj postoj odůvodňuje neustálým podstřelováním 2% inflačního cíle, které dle jeho názoru vede k postupné ztrátě kredibility americké centrální banky. Kocherlakota se mimo jiné nechal dříve slyšet, že program QE neměl být v říjnu loňského roku ukončen, ale měl pokračovat i nadále.

Kocherlakota (Fed): Nízké výnosy dluhopisů mě znepokojují

Newsletter