Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

„Holubičí“ Draghi aneb další uvolnění na obzoru?

Další indície ohledně budoucí podoby politiky Evropské centrální banky je na světě. Investičnímu publiku ji dnes během proslovu v Evropském parlamentu před Hospodářským a měnovým výborem poskytl sám guvernér ECB Mario Draghi.

Šéf měnové autority prohlásil, že rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů jsou jasně patrná a že i přesto, že je v eurozóně pozorována postupné ekonomická obnova, dynamika růstu inflace je stále oslabená.

„Inflační dynamika zůstává oslabená. Podíl na tom mají především nízké ceny ropy a zpožděné efekty silnějšího eura, kterého jsme byli svědky dříve v tomto roce. Tlaky na růst cen, například těch výrobních, jsou stále utlumené,“ přepisuje server CNBC Draghiho slova. Tento fakt tak z dnešní perspektivy naznačuje, že „normalizace“ růstu inflace by mohla zabrat o něco déle, než vedení banky původně očekávalo. Na základě toho Draghi zopakoval, že bude-li finanční stabilita ohrožena, banka se nebude zdráhat použít cokoliv, co by ji opět obnovilo.

Guvernér ECB tak potvrdil očekávání investičního publika o tom, že během prosincového zasedání banky bude pravděpodobně přehodnocena aktuálně prováděná měnová politika. Ve hře jsou scénáře jako například prodloužení programu kvantitativního uvolňování, změna jeho struktury či dokonce  navýšení objemu nakupovaných aktiv z aktuálních 60 miliard euro za měsíc. V neposlední řadě se spekulovalo i o možném prohloubení depozitních sazeb banky do většího záporu, než je aktuální -0,2 %.

Euro během Draghiho proslovu oslabilo, a to až na 1,0691 EURUSD. Aktuálně se eurodolar obchoduje na 1,071 dolaru za euro.
 

Newsletter