„Holubičí“ Draghi aneb další uvolnění na obzoru?

Další indície ohledně budoucí podoby politiky Evropské centrální banky je na světě. Investičnímu publiku ji dnes během proslovu v Evropském parlamentu před Hospodářským a měnovým výborem poskytl sám guvernér ECB Mario Draghi.

Šéf měnové autority prohlásil, že rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů jsou jasně patrná a že i přesto, že je v eurozóně pozorována postupné ekonomická obnova, dynamika růstu inflace je stále oslabená.

„Inflační dynamika zůstává oslabená. Podíl na tom mají především nízké ceny ropy a zpožděné efekty silnějšího eura, kterého jsme byli svědky dříve v tomto roce. Tlaky na růst cen, například těch výrobních, jsou stále utlumené,“ přepisuje server CNBC Draghiho slova. Tento fakt tak z dnešní perspektivy naznačuje, že „normalizace“ růstu inflace by mohla zabrat o něco déle, než vedení banky původně očekávalo. Na základě toho Draghi zopakoval, že bude-li finanční stabilita ohrožena, banka se nebude zdráhat použít cokoliv, co by ji opět obnovilo.

Guvernér ECB tak potvrdil očekávání investičního publika o tom, že během prosincového zasedání banky bude pravděpodobně přehodnocena aktuálně prováděná měnová politika. Ve hře jsou scénáře jako například prodloužení programu kvantitativního uvolňování, změna jeho struktury či dokonce  navýšení objemu nakupovaných aktiv z aktuálních 60 miliard euro za měsíc. V neposlední řadě se spekulovalo i o možném prohloubení depozitních sazeb banky do většího záporu, než je aktuální -0,2 %.

Euro během Draghiho proslovu oslabilo, a to až na 1,0691 EURUSD. Aktuálně se eurodolar obchoduje na 1,071 dolaru za euro.
 

Newsletter