Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

„Holubičí“ Rusnok poslal korunu nad 26,80 za euro

Koruna se po zasedání ČNB dostala pod prodejní tlak. Proč? Bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změn na stávajících úrovních, následná rétorika guvernéra Jiřího Rusnoka se pak nesla v převážně „holubičím“ sentimentu. Během včerejška tak česká měna oslabila vůči euru k 26,86 EURCZK, vůči dolaru pak k 24,41 USDCZK. Eurodolar se dostal až k 1,099 EURUSD.

Aktuální úroková prognóza bankovní rady se od minulé nijak neliší, počítá tedy s navýšením úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí. V souvislosti se sazbami přišla řeč i na hledání nové rovnováhy kurzu koruny v režimu řízeného floatingu. Podle guvernéra ČNB platí, že tento proces bude pravděpodobně trvat týdny až měsíce, případně i čtvrtletí. Pokud by však kurz pokračoval ve velmi mírném, případně žádné, posilování od kurzového závazku (27,00 za euro), logicky by vznikla potřeba odpoutání úrokových sazeb od nulových úrovní. Bankovní rada o tomto kroku diskutovala, ovšem vyhodnotila ho tak, že rozhodně není aktuální a rozhodně ho není potřeba dnes učinit.

Rusnok (ČNB): Trh je klidný. Zásah není potřeba, i tak je stále ve hře. Kdy?

Ze zahraničních fundamentů stojí za zmínku americká obchodní bilance. Její schodek v březnu meziměsíčně mírně poklesl na -43,7 mld. USD, trh přitom očekával -44,5 mld. USD. Dalším zlepšením si prošel i americký trh práce. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl minulý týden na 238 tisíc, zatímco predikce očekávaly horší údaj, a sice 247 tisíc nových žádostí. Celkový počet žádostí se drží stabilně na dobrých úrovních.

Pro dnešek budou opět dominovat údaje z USA. Dočkáme se například míry nezaměstnanosti, tvorby nových pracovních míst v soukromém sektoru vyjma zemědělství a průměrné hodinové mzdy.

Koruna se aktuálně obchoduje na 26,84 za euro a na 24,45 za dolar. Americká měna je pak na 1,097 za euro.

USDCZK by se měla dnes pohybovat v rozmezí 24,39 až 24,51. Měnový pár EURUSD dnes vidíme v pásmu 1,093 až 1,101. EURCZK vidíme v od 26,79 až 26,89 EURCZK.

Newsletter