Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Hon USA na evropské banky pokračuje. Pokuty nyní hrozí Commerzbank a Deutsche Bank

Spojené státy se při svém stopování nelegálních peněz a nezákonných praktik po vyšetřování bank v Anglii, Švýcarsku a Francii zaměřují na další destinaci: Německo.

Německá druhá největší banka Commerzbank bude spolu s Deutsche Bank další v řadě při vyrovnání sporů ohledně porušení sankcí Spojených států. Americké úřady a regulátoři již podle zdrojů Reuters a Bloomberg začali s bankami jednat. Commerzbank podle nezveřejněného zdroje hrozí pokuta minimálně 500 milionů dolarů. Jednání by mohla být ukončena ještě během léta. Akcie Commerzbank aktuálně odepisují necelá 3 %, akcie Deutsche Bank 1,5 %.

Vyšetřování Commerzbank a Deutsche Bank je součástí snahy Spojených států potrestat evropské finanční instituce, které spravovaly prostředky navázané na země z černé listiny USA. Commerzbank je obviněná z přesouvání peněz přes své americké pobočky v zastoupení společností z Íránu a Súdánu.

Dohoda, o které se nyní jedná, by měla Commerzbank zprostit obvinění z trestného činu výměnou za zaplacení pokuty a několik dalších ústupků ze strany banky. Urovnání s Commerzbank by mělo pak vydláždit cestu pro podobnou dohodu s Deutsche Bank.

Hrozba pokuty ve výši 500 mil. dolarů zmenší rezervy banky na soudní spory téměř na polovinu. Podle finančních výkazů měla banka ke konci roku 2013 pro tyto případy vyčleněných 934 mil. eur, tedy 1,2 miliard dolarů. To je ovšem nic v porovnání s tím, jak dopadl spor s francouzskou BNP Paribas. Ta se u soudu přiznala k falšováním záznamů o svých aktivitách a uzavíráním tajných dohod s cílem porušit sankce USA vůči Súdánu, Íránu a Kubě. Minulý týden jí tak americké úřady vyměřily rekordní pokutu 8,834 miliardy dolarů – pro srovnání, čistý zisk banky za loňský rok dosáhl 4,8 miliard eur, tedy zhruba 6,5 mld. dolarů.

Pokuty za nezákonné jednání postihující bankovní domy v Evropě začaly již v roce 2009. První postihly sankce britskou banku Lloyds, následně Credit Suisse. Postupně byly potrestány i banky HSBC, Standard Chartered, Barclays a ING. Pokuta pro BNP Paribas z minulého týdne je historicky největší – částka je více než trojnásobek toho, co muselo šest zmíněných  bank zaplatit dohromady. Další vyšetřované banky americkými úřady jsou Crédit Agricole a Société Générale.

Co se týče německé Commerzbank, konečná výše pokuty je zatím neznámá. Otázkou ovšem je, jestli vyjednávání s USA může nějak ovlivnit diplomatické vztahy s Německem, které je ze 17 % vlastníkem banky a do které kvůli finanční krizi stát napumpoval celkem zhruba 18 mld. eur (25 mld. dolarů).

Newsletter