Honba za výnosy: Novým terčem rizikový dluh

Trh junk dluhopisů, tedy dluhopisů s vysokým úrokem a současně rizikem, se nyní připravuje na doslova záplavu hotovosti, nastřádané z minulých let fondy, které trpělivě vyčkávaly na vhodnou příležitost.

Firmy jako Pacific Investment Management (PIMCO) či Blackstone Group LP tvrdí, že se chystají nakoupit korporátní dluhopisy se spekulativním stupněm poté, co se jejich výnosy dostaly na více jak jednoroční maxima. Hledají různé příležitosti, kam by své volné peněžní prostředky, nahromaděné z minulých let, mohli investovat.

“Tyto nákupy jsou v kurzu, zejména dluhopisů s vysokým úročením a úvěrů,“ uvedl Mark Kiesel, jeden ze tří nových manažerů, kteří spravují aktiva ve výši 202 mld. USD ve fondu s označením Pimco Total Return Fund, pro Bloomberg TV.

Výkonný ředitel BlackStone pro obchodování s dluhopisy Stephen Schwarzman uvedl, že jeho firma v této sekci spravuje aktiva za 70,2 mld. USD a je připravena na „hostinu“ v podobě dluhopisů s nízkým investičním stupněm, především z evropského regionu.

Zdanitelné podílové fondy investující do korporátních dluhopisů, jež sleduje Investment Company Institut, během srpna navýšily podíl hotovosti na 8,5 procenta z jejich 1,96 bil. USD aktiv. Jedná se o nejvyšší úroveň od listopadu 2011, přičemž minulý rok tento podíl činil 4,9 procenta.

Shromažďováním volné hotovosti nebo prostým investováním do vysoce likviditních aktiv, jako například zámořských vládních dluhopisů, se fond manažeři snažili získat určitou flexibilitu, aby byli připraveni na nákupy se slevou.

Průměrné výnosy spekulativních dluhopisů od amerických či japonských firem se během včerejšího obchodování dostaly na 6,67 procenta, což byl raketový 1% skok oproti červnovým minimům u 5,64 procent, vyplývá z data Bank of America/Merrill Lynch. Tato část dluhopisů tak nyní nese o 5,3 procenta více, než dluhopisy vládní, což je nejširší spread od července 2013. Trh se takto výrazně pohnul naposledy v roce 2011.

Zmíněný výnos ve výši 5,64 procenta byl vůbec nejnižší oproti průměrnému ročnímu výnosu ve výši 19 procent od roku 2008. Propad cen resp. růst výnosů během tohoto měsíce byl veden především energetickými společnostmi, které byly sráženy prudkým propadem cen ropy.

„I když se cena na trhu propadá, je velice těžké vůbec něco nakoupit,“ uvedl Gershon Distenfeld z AllianceBernstein Holding LP, která spravuje 473 mld. USD aktiv. Propad cen vysoce úročených dluhopisů byl totiž provázen nízkou likviditou. Banky na Wall Street, figurující jako market makeři, omezovaly své vlastní pozice v dluhopisech a pro správce fondů vytvářely na trhu situaci, na které bylo ještě obtížnější obchodovat. 

Newsletter