Hongkongské „kdo s koho“ pokračuje. Burza otevře zítra

Sedmým dnem pokračují rozsáhlé protesty za demokracii v Hongkongu. Období nepokojů, označovaných za nejsilnější za několik desítek let, již přitáhlo pozornost světových velmocí. Po dvoudenním svátku se zítra znovu otevře tamní akciový trh.

V časných ranních hodinách dnes do ulic Hongkongu znovu vyrazily tisíce demonstrantů toužících po řádné demokracii. Demonstranti požadují rezignaci hongkongského premiéra Leunga Čchun-jinga a zrušení kontroverzní volební reformy. Vláda stojí před ultimátem, že pokud dnes nesplní požadavky demonstrantů, ti obsadí vládní budovy. Analytici již ale nyní pochybují, že personální změna vedení provincie by přinesla dlouhodobější řešení.

Peking proti svobodným volbám

Protesty začaly minulý pátek z iniciace studentů. Hlavním požadavkem jsou plně demokratické volby v roce 2017, což Peking v srpnu odmítl. Čínská vláda vyžaduje postup, v němž kandidáty musí nejprve nominovat a nadpoloviční většinou hlasů schválit speciální výbor, o nichž následně mohou hlasovat voliči. Hongkong se pod čínskou správu vrátil v roce 1997 s příslibem, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod.

O víkendu policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla s použitím slzného plynu a pepřového spreje. Nepokoje jsou dle médií v současnosti mírné a čínské úřady si uvědomují, že by tvrdými zásahy přivolala reakce zahraničních velmocí v čele se Spojenými státy. Premiér Hongkongu se údajně nechal slyšet, že ponechá protesty v běhu klidně několik týdnů, pokud to bude potřeba. Jakýkoli ústupek požadavkům protestujících je proto v současnosti nepravděpodobný. Leung je veřejností vnímaný jako „loutka“ Pekingu a je zřejmé, že ústupek by byl Čínou vnímaný jako projev slabosti potenciálně vedoucí ke vzniku protestů i na hlavním území druhé největší ekonomiky světa. Z druhého pohledu se na věc dívají někteří analytici citovaní serverem CNBC, podle nichž by právě rezignace prvního muže Hongkongu mohla být pro Peking nejjednodušší cesta k uklidnění lidu, pro nějž by byl pád Leungovy hlavy symbolickým vítězstvím. Jakkoli by to z dlouhodobého pohledu nejspíš vůbec nehrálo roli.

USA žádají klidný ústupek

Americké ministerstvo zahraničí i Bílý dům se důrazně přimlouvají za klidné řešení konfliktu. Americký ministr zahraničí John Kerry se ve středu na setkání se svým čínským protějškem Wangem Ie vyslovil pro změnu čínského volebního systému. Reakce protistrany však byla důrazná: „Záležitosti Hongkongu jsou vnitřní věcí Číny a všechny státy by měly respektovat její svrchovanost,“ řekl Wang.

Konflikt je tento týden jedním z klíčových faktorů ztrát světových trhů, indexy na Wall Street ve středu odepsaly 1,3 až 1,6 procenta. Akciový trh v Hongkongu během pondělí a úterý utrpěl nejvýraznější dvoudenní ztrátu od února, po dvou svátečních dnech obnoví obchodování v pátek. V posledním dni tohoto týdne tak s otevřením bank hrozí výrazný odliv prostředků.

Zablokované komunikace omezily zásobování obchodů a restaurací, z nichž některé jsou uzavřené. Státní televize zatím odhadla ekonomickou ztrátu maloobchodu a firem na nejméně 5,2 miliardy dolarů.

Newsletter