Hotovost nástrojem svobody, střídmosti i podvodů

Hotovost je špinavá a nekvalitní. Nepřichází s žádnými oficiálními slevami či bonusovými programy. A nejhorší ze všeho je, že ji nemůžete nacpat do telefonu či notebooku a zaplatit s ní něco online. Debaty kolem jejího ústupu znovu oživil – a přiživil – příchod peněženky v podání Applu.

Jenže, v současné době za ni není k dispozici žádná skutečná náhrada. Navzdory předpovědím bezhotovostní společnosti tiskárny na peníze chrlí každý rok další bankovky a mince. Průměrný Američan stále používá hotovost na desítky transakcí každý měsíc a to navzdory mnoha alternativám, jako například přicházející aplikace od Apple Pay služby „point and pay“, uvádí v odlehčeném komentáři CNBC.

Hotovost má řadu výhod, kterým se ani moderní technologie nemohou rovnat: nemohou jí dojít baterie, je anonymní, neviditelná pro IRS, hackery či otravné obchodníky a zprostředkovatele údajů. Placení hotovostí je způsobem, jak monitorovat a lépe řídit svoji spotřebu.

Průměrná osoba provede ve Spojených státech platbu hotovostí zhruba 23x za měsíc, tvrdí analýza Fedu v San Francisku. Zatímco platby kreditními kartami se od roku 2000 zdvojnásobily, používání debetních karet se zpětinásobilo, hotovost ale stále představuje nejvyužívanější platební prostředek.

Nejvíce se hotovost ve Spojených státech využívá pro transakce pod 25 USD hranicí a mezi mladými lidmi ve věku 18 až 24 let stále patří k preferovanému způsobu platby, vyplývá dále z analýzy.

Mimo banky, uvádí analýza, obíhá hotovost v objemu kolem 1,2 bilionu amerických dolarů. To představuje pětinový nárůst od roku 2011 a je ekvivalentem 3 836 USD, jež připadá na každého americké muže, ženu a dítě.

Umístění všech těchto bankovek, obvykle sto dolarových, je určitou hádankou pro ekonomy a měnové experty. Pokud se zeptáte průměrného amerického respondenta, kolik peněz má při sobě, odpoví, že zhruba 40 USD skutečně u sebe, kolem další stovky dolarů v domácnosti. Část peněz je rozptýlená v zahraničí. Analýza provedená ekonomem Edgar Feigem z Wisconsinské univerzity odhaduje, že to je zhruba jedna čtvrtina.

Jak je uvedeno výše, ústup hotovosti může zvýšit spotřebitelské výdaje skrze určitou ztrátu kontroly nad nimi. Odhaduje se také, neohlášené příjmy Američanů, inkasované v hotovosti, v rozsahu kolem 400 miliard dolarů ročně připravují státní kasu o zhruba stovku miliard dolarů. 

Newsletter