Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Hotovost, nebo platba kartou? Kdo v Česku vítězí?

Oblíbenost platby kartou na úkor hotovosti mezi Čechy v posledních deseti letech roste. Počet bezhotovostních transakcí se za poslední dekádu zvýšil téměř čtyřnásobně, podle objemů byl 2,3krát vyšší. Výběry z bankomatů na druhé straně klesají dlouhodobě, za deset let o 63 procent. Na stejné úrovni zůstává objem výběrů z bankomatu. Meziročně Češi z bankomatů vybrali jen o 29 procenta více peněz než loni. Uvedla to dnes Česká bankovní asociace (ČBA).

Kartou jsou Češi ochotni platit stále menší částky. Loni se jedna platba kartou v průměru pohybovala kolem 770 korun, což bylo asi o 330 korun méně než v roce 2006. To je dáno rostoucím pokrytím takzvaných bezkontaktních terminálů, které umožňují realizovat platby do 500 korun bez zadání ověřovacího PIN kódu či podpisu.

„Trend stále vzrůstající oblíbenosti plateb uskutečňovaných v zahraničí pomocí platebních karet je posilován faktem, že turisté si s sebou nemusí brát všechnu potřebnou hotovost, ale mohou pohodlně v obchodech či za služby zaplatit platební kartou nebo bezpečně vybrat peníze z bankomatu,“ uvedl poradce pro platební styk Tomáš Hládek.

Zároveň ale upozornil na to, že je i tak důležité dodržovat bezpečnostní zásady, mezi které patří zejména nutnost pamatovat si PIN k platební kartě a nemít ho například napsaný na lístečku přímo u karty. „Jestliže si vybíráte peníze z bankomatu, zkontrolujte si, že na bankomatu nejsou žádná přidaná zařízení, a také, že vás nikdo nesleduje a že si při zadávání PINu dostatečně zakrýváte oblast klávesnice,“ dodal Hládek.

U bankomatů lidé vybírají hotovost méně často, ale ve větším množství peněz najednou. Za deset let průměrná částka vybraná z bankomatu zaznamenala 150korunový růst na současných 3840 Kč. Počet bankomatů v České republice v desetiletém srovnání vzrostl o 47 procent, aktuálně jich je instalovaných přes 4500.

Pokles nastal také u cash back, tedy výběru hotovosti přímo na pokladně u obchodníka. Meziročně se jednalo o 76procentní propad v objemu, přestože počet těchto transakcí zůstal na stejné úrovni, tedy zhruba 550 tisíc.

Zájem stoupá především o výběry z bankomatů v zahraničí. Zatímco v roce 2007 Češi zahraniční bankomat použili 1,6milionkrát a průměrně vybrali v přepočtu necelé 4000 korun, loni to bylo již téměř 2,9 milionů výběrů s průměrnou částkou 4700 korun. Důvodem je stále větší dostupnost karet, které lze pro zahraniční výběry použít, i vstřícnější poplatková politika bank.

Newsletter