Hovory o koruně, intervencích a ČNB. Trump katem dolaru

Uplynulý týden byl na devizových trzích poměrně akční. Dočkali jsme se jak domácích, tak i zahraničních fundamentů, jejichž potenciál leccos napovídá o budoucím vývoji koruny i dolaru. O co šlo?

Začneme-li děním v domácí ekonomice, nejprobíranějším tématem zůstává i nadále konec intervenčního režimu České národní banky. Většina analytiků je přesvědčena, že tzv. „exit“ proběhne ve druhém čtvrtletí 2017, konkrétně pak v dubnu, či na začátku května. Hlavním argumentem je v tomto směru akcelerující inflace, stejně tak i příliv spekulativního kapitálu.

Intenzivně se hovoří i o následném vývoji kurzu, přičemž mnozí sázejí na skokové posílení koruny vůči euru. Tento názor však „brzdí“ nejen někteří analytici, ale rovněž samotní členové bankovní rady ČNB.

O koruně se mluví, hodně mluví…

„Být tržním hráčem, tak bych rozhodně nevsadil všechny peníze, které mám, na to, že jediným směrem, kterým se koruna po opuštění kurzového závazku vydá, bude posílení,“ řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v rozhovoru pro Lidové noviny. „Nikdo neumí předvídat denní pohyby kurzu. Řada ekonomů tvrdí, že nelze odhadnout ani krátkodobý pohyb kurzu. A predikovat denní změny po ukončení kurzového závazku je podle mne ještě o dva řády těžší. Proto by mě rozkolísanost kurzu na obě strany rozhodně nepřekvapila.“

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Obdobně se na situaci dívá i Mai Doanová, ekonomka londýnské pobočky Bank of America.

„Přeplněná expozice sázek na posílení koruny poté, co ČNB ukončí svůj intervenční režim, omezuje prostor pro zisky,“ přepisuje agentura Bloomberg slova ekonomky. „Celkově vypadá obchodování s korunou vysoce nejistě.“

Doanová v tomto směru naráží na fakt, že s koncem intervencí, a tedy s pravděpodobným zpevněním koruny, budou mnozí spekulanti realizovat zisky. A právě to by mělo trend posílení české měny zbrzdit.

I přes všechny spekulace, stále platí to, co řekla ČNB. Banka intervence rozhodně neukončí během prvního čtvrtletí 2017. Prozatím se tak jako možný termín jeví polovina roku.

Bilance ČNB a nejistý scénář podle Bank of America

I přes všechnu tuto vřavu spotový kurz koruny zůstává i nadále pevně ukotven kolem 27,02 EURCZK.

Co se týče forwardů EURCZK, 12měsíční si prošel obnovou, která přišla po jeho výrazném propadu z prvního lednového týdne, kdy jsme se téměř dostali až na hodnoty z listopadu 2013.

Ten samý scénář, ovšem ne v takové míře, jelikož pokles z výše zmiňované doby nebyl zcela umazán, proběhl i na 6měsíčním forwardu.

Co se týče denních nákladů (forwardové body) držení forwardu, v tuto chvíli je nejnákladnější ten v délce trvání 5 až 6 měsíců. Nejlevnější jsou naopak dvoutýdenní a dvouměsíční.

V rámci zahraničního dění jsme byli svědky dalšího oslabení dolaru. Tomu ke slabším hodnotám pomohl dokonce sám Donald Trump, který porušil nepsané pravidlo o tom, že americký prezident o dolaru nemluví.

Blonďatý realitní magnát, kterého dnes v podvečer čeká prezidentská inaugurace, řekl v rozhovoru pro Wall Street Joutnal, že je dolar podle něj „až příliš moc silný“. Pro mnohé se toto tvrzení stalo signálem možného konce politiky silné americké měny.

Nekorektní Trump a konec politiky silného dolaru. Jak?

Pravdou je, že ve čtvrtek se tzv. greenback oklepal, a to jednak díky středečnímu vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové, svou trochou pak přispěl i sám guvernér ECB Mario Draghi.

Yellenová je podle vlastních slov přesvědčena o nutnosti postupného navyšování úrokových sazeb, které tak doplní silnou ekonomiku a rostoucí inflaci. Draghi pak potvrdil, že ECB hodlá i nadále uplatňovat vysoce uvolněnou měnovou politiku.

Eurdolar se tak nejprve přehoupl až nad 1,070 EURUSD. Poté část ztrát umazal. Aktuálně se obchoduje na 1,066 dolaru za euro.

Dolarkouna tento vývoj kopírovala. Z 25,45 USDCZK jsme se dostali pod 25,25 USDCZK a poté zpět na 25,34.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí byl zveřejněn index cen výrobců za prosinec. Výsledek ukázal zmírnění dlouhodobého trendu poklesu, čemuž odpovídá -0,4 % meziročně a +0,5 % meziměsíčně.

Co se dělo v Evropě?

V Evropě bylo klíčové zasedání ECB. Podle rozhodnutí rady, banka ponechala všechny své sazby beze změny, což se týkalo i aktuálně prováděného programu kvantitativního uvolňování.

Co se dělo v USA?

Ze Spojených států přišla Béžová kniha Fedu, která potvrdila dobré ekonomické podmínky největšího světového hospodářství. Nastartování zpracovatelského průmyslu, zprávy o nedostatku pracovních sil a lepšící se podnikatelské investice připravily půdu pro prosincové zvýšení úrokových sazeb při náznacích stabilního ekonomického růstu napříč celou zemí.

Jako další je možné zmínit dosažené inflačního cíle Fedu na 2 %. To potvrdila prosincová inflace, která v meziročním vyjádření skončila na +2,1 %. Zlepšila se i průmyslová produkce, která za ten samý měsíce vykázala +0,8 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý očekáváme konjunkturální průzkum za leden. Ve čtvrtek jedná bankovní rada. V pátek očekáváme bilanci ČNB.

Eurozóna

V úterý očekáváme předběžné hodnoty indexu – Markit pro Německo i Eurozónu za leden. Ve středu bude publikovaný německý IFO index za leden. Čtvrtek naváže na „měkká“ data a přinese index důvěry spotřebitele v Německu.

Spojené státy americké

Podobně jako v Evropě i v USA odstartuje týden Markit indexem pro výrobní sektor v úterý. Ve středu pak očekáváme index cen bydlení za listopad. Ve čtvrtek očekáváme dodání Markit index pro služby. Dále ve čtvrtek očekáváme data o prodeji nových soukromích nemovitostí. V pátek budou publikované předběžné hodnoty HDP za čtvrté čtvrtletí.

Velká Británie

Ve čtvrtek očekáváme předběžný odhad HDP za čtvrté čtvrtletí.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter