Hra o dluhopisech, v hlavní roli ECB

Investorské publikum pozorně sleduje veškeré kroky Fedu s cílem odhadnout další směřování dluhopisového trhu. Nyní se však zdá, že by, spíše než americká centrální banka, mohla situaci řídit ECB.

„Vývoj měnové politiky v eurozóně zůstává klíčovým faktorem v očekávání dalšího vývoje výnosů na trhu globálních dluhopisů. Především nyní, kdy se zdá, že evropské QE klepe na dveře,“ uvedla dnes ve zprávě banka DBS. Její analytici upozornili především na vývoj 10letých vládních dluhopisů, které například v případě Německa od začátku roku výrazně posílily – jejich výnosy se snížily z 1,9 % na aktuálních 0,92 %.

„Ani očekávání trhu ohledně blížícího se růstu sazeb v zámoří nezabránilo globálnímu poklesu výnosů u 10letých dluhopisů,“ cituje banku CNBC.

Evropské akciové trhy se během tohoto týdne vrátily k rekordním hodnotám. Index S&P během včerejšího dne vůbec poprvé uzavřel na 2000bodové hranici. Obvykle přitom, když se daří akciovému trhu, znamená to, že investoři opouštějí bezpečná přístaviště, jímž trh s dluhopisy tradičně je. Ten americký však za poslední týden vykázaly jen minimální změny a drží se rovněž poblíž rekordních úrovní.

U evropských dluhopisů je patrná jistá úleva. Výnosy dluhopisu, jež se pohybují inverzně ke svým cenám, pokračovaly během tohoto týdne v poklesu. U německých dluhopisů se tak výnos ustálil bezpečně pod 1% hranicí. Vývoji napomohla především slova šéfa ECB Maria Draghiho a jeho indikace možného spuštění programu odkupu aktiv, především pak na trhu dluhopisů.

Výnos zámořských dluhopisů se aktuálně drží u 2,39 procenta, mnohem níže oproti 3% výnosu ze začátku roku. U německých dluhopisů je aktuální úroveň 0,92 % u nejnižších hodnot v historii. A například výnos španělských dluhopisů se drží u 2,19 % oproti 3,9 % na začátku roku.

„Pokud se dlouhodobé výnosy v eurozóně budou i nadále držet poblíž aktuálně rekordně nízkých hodnot, lze očekávat, že tato situace z regionálního pohledu stlačí i ostatní výnosy,“ uvedla DBS.

„Pokud se dlouhodobé výnosy celosvětově drží poblíž nejnižších hodnot, investoři budou spíše preferovat zámořské dluhopisy, které mají oproti německým či japonským bondům vyšší výnos,“ uvedl Hans Goetti, šéf investičního oddělení z lucemburské společnosti Banque Internationale.

Pro upřesnění, výnos 10letých vládních dluhopisů Japonska se aktuálně pohybuje u hranice 0,5 %.

Newsletter