Hrozba, kterou nelze přehlížet. Jaderná válka na spadnutí?

I když první a druhá světová válka měly na svědomí miliony lidských životů, většina lidí se shoduje, že pokud by propukla třetí, byl by to mnohem větší průšvih. Oběťmi by totiž v tomto případě mohli být nejen lidé a majetek, ale celá města, země či třeba veškerá civilizace. Řada zemí totiž vlastní jaderné zbraně, které mají ohromnou ničivou sílu. Kdo všechno je má a kdo jich má nejvíc?

Přehlednou infografiku na téma nukleárních zbraní přichystal server Visual Capitalist. Podle údajů a odhadů shromážděných serverem se na světě momentálně nachází zhruba 15 tisíc jaderných hlavic. A kde přesně jsou? To vám prozradí následující mapa.

USA: Severní Korea chce válku, jsou potřeba přísnější „jaderné“ sankce

Jak ukazují uvedená čísla, Rusko následované Spojenými státy stále udržuje bezkonkurenčně největší zásoby jaderných zbraní na světě, přičemž dohromady oba státy drží cca 92 % z celosvětově odhadovaného počtu jaderných hlavic. Po Rusku a USA, které jich vlastní v řádech tisíců, následuje Francie, Čína, Velká Británie, Pákistán, Indie a Izrael. 

Všechny výše uvedené státy vlastní více jaderných zbraní než Severní Korea, což by mohlo naznačovat, že KLDR je poměrně nevýznamným hráčem na poli nukleárního světa. Pod vládou Kim Čong-una však země dramaticky zvýšila četnost raketových testů, přičemž za letošní rok už má 17 potvrzených startů. V médiích je také jejímu vůdci věnována značná pozornost v souvislosti se slovními přestřelkami s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, kterému se zvýšená aktivita KLDR v nukleární oblasti pochopitelně moc nelíbí.

Co dělat s akciemi, když vypukne válka mezi USA a KLDR?

Pro fajnšmekry pak nabízí Visual Capitalist ještě pohled na specifické zbraně v jednotlivých zemích, přičemž některé z nich jsou ještě ve stádiu vývoje.

Tyto arzenály, které se nám dnes mohou zdát poněkud nadměrné, jsou ve skutečnosti poměrně skromné ​​ve srovnání s historickými součty, jako například během studené války. Například v roce 1986 existovalo celosvětově 70 300 jaderných zbraní, ale naštěstí pro nás počet bojových hlavic postupně ustupuje, protože země se – přinejmenším většinově – pomalu odzbrojují.

Geopolitická rizika? Nadhodnocené trhy je ignorují

Newsletter