Hrozí Řecku humanitární krize?

Helénská republika se zmítá v krizi. Mezinárodní věřitelé jí neprodloužili záchranný program, Evropská centrální banka nenavýšila objem záchranné likvidity. Řecku tak nezbylo nic jiného, než zavřít burzu, vyhlásit bankovní prázdniny a zavést kapitálové kontroly. To vše v pozadí jistého faktu o dnešním nesplacení splátky MMF a vyhlášenému referendu o přijetí/nepřijetí navrhovaného programu záchrany ze strany věřitelů.

Situace má však ještě hlubší dopad. Na ten poukazuje Athanasiois Vamvakidis, šéf evropského měnového oddělení Bank of America. Jeho aktuální pozice není nikterak záviděníhodná, jelikož má za úkol vydělávat svým londýnským klientům peníze, resp. jim minimalizovat ztráty, v době, kdy jeho rodná země ekonomicky rozpadá. Představu o budoucím vývoji má ale bankéř jasnou a není nijak pozitivní.

Dle Vamvakidise dojde řeckým bankám v brzké době veškerá hotovost, což ve výsledku povede ke snížení importu, včetně lékařských potřeb a farmaceutik. To vše bude trvat do doby, dokud Evropská centrální banka nenavýší objem poskytované záchranné likvidity.

Na otázku ohledně blížícího se nedělního referenda o návrhu záchranného programu od zahraničních věřitelů Vamvakidis odpověděl, že pravděpodobně vyústí v nové srpnové volby a novou řeckou vládu. „Ta se poté dohodne s věřiteli, kteří nakonec v září či později opět obnoví záchranné financování. Mezitím se však řecká ekonomika zhroutí,“ přepisuje jeho slova agentura Bloomberg. „Z mého pohledu je Řecko v hodně špatné situaci. A to nejhorší je teprve před námi,“ dodal.

Zmiňovaný kolaps helénské ekonomiky pak může zmírnit pouze ECB. „Pokud se tak nestane, vzejde z toho humanitární krize. Lidé budou trpět s tím, jak se import sníží,“ vysvětlil bankéř. V tomto směru poukazuje především na zboží, u kterého je Řecko zcela závislé na dovozu, a tím jsou právě léky a některý druhy potravin.

ECB neodstaví řecké banky hned – sledujeme ONLINE

Pomoc z východu? Turecko by prý mohlo zaplatit řecký dluh

Newsletter