HSBC býkem na euru: míří na 1,20 k dolaru

Bank of America, Morgan Stanley, Citigroup a nově banka HSBC. Ti všichni mění své výhledy pro hlavní měnový pár eurodolar ve prospěch eura. HSBC jej nově vidí na konci roku 2016 na metě 1,20 vůči americkému dolaru. Nesázejte na další uvolňování Evropské centrální banky, vzkazují stratégové.

„Jsme přesvědčeni, že oslabení eura skrze rozšíření programu odkupů aktiv (evropského QE) je velmi problematickou úvahou,“ uvedl hlavní měnový stratég HSBC David Bloom v čerstvém výhledu. Původním odhadem pro euro k dolaru na konci roku 2016 bylo 1,10 EURUSD. „QE jej seslalo z úrovně 1,40 až na 1,05. Nyní míří zpět na 1,20,“ uvedla HSBC. Aktuálně euro obchoduje u hladiny 1,1240 EURUSD.

Sázka HSBC je snad i reakcí na čerstvá slova z Evropské centrální banky. U té rostly sázky na rozšíření programu QE ještě v říjnu, v pondělí je ale zchladila členka vedení Sabine Lautenschlägerová.  „Pro mne je příliš brzy na debaty o konkrétní podobě širšího QE,“ uvedla v Itálii.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

V předchozích dnech postupně zvyšovaly své odhady pro eurodolar ve prospěch eura postupně Citigroup na 1,13 z cíle 1,07 EURUSD, podobně Morgan Stanley na 1,13 z 1,05 EURUSD a Bank of America na 1,05 EURUSD z parity. Ovšem s tím, že pokud Fed letos nezvýší sazby, realitou se může stát 1,1500 EURUSD. Cíle jsou pro konec roku 2015.

„Je to odrazem obratu v náhled na carry trade mezi Fedem a ECB, eurem a dolarem, což měl být hlavní obchod tohoto roku. Myšlenka ale byla zborcena Čínou a rozhodnutími Fedu. Nyní je myšlenkou silné euro,“ reagoval měnový stratég Saxo banky John Hardy pro Bloomberg.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter