Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

HSBC: Do roku 2018 bude Austrálie největším exportérem zemního plynu

Podle HSBC bude Austrálie do roku 2018 největším vývozcem zkapalněného zemního plynu na světě. Nárůst produkce je očekáván do konce příštího roku, kdy bude uveden do provozu projekt QCLNG v oblasti Queenslandu a následně Gorgon Gas projekt v západní Austrálii. Dohromady mají tyto projekty zvýšit roční produkci plynu o více jak 24 milionů tun. Odhady HSBC pak počítají s celkovým nárůstem exportu zemního plynu o 70 % v období 2015 – 2016 a v průměru o 42 % během další tří let.

Do roku 2018 je naplánováno spuštění dalších 5 projektů, díky kterým má celková kapacita produkce plynu převýšit 80 mil. tun za rok, což je o 3 mil. více, než produkuje dosavadní lídr světového trhu s plynem Katar, s celkovou roční produkcí o velikosti 77 mil. tun, cituje ze zprávy HSBC server CNBC.

Očekává se, že tento exportní boom podpoří tempo růstu australského HDP ročně o 0,7 procentních bodů v prvních třech letech a v průměru pak každoročně o téměř 3 procentní body. Podle HSBC by toto zvýšení růstu produktu mělo pomoci především skomírající oblasti investic a to i přesto, že většina plynových továren je vlastněna zahraničními subjekty.

Dosavadní výše investic do výstavby nových kapacit zemního plynu byla odhadnuta společností McKinsey na 200 mld. dolarů, což odpovídá přibližně 13% současného australského HDP. McKinsey dále tvrdí, že těžba zemního plynu v Austrálii je o 20-30% nákladnější než v severní Americe či východní Africe. Na toto tvrzení reaguje studie oxfordského Institutu pro energetické studie, která se zabývá otázkou konkurenceschopnosti australských těžařských společností v rámci světového trhu s plynem.

Podle institutu má 60% všech projektů povahu tzv. „brownfield investment“, kdy těžařská společnost koupí či si pronajme již funkční továrnu a pouze ji přizpůsobí své činnosti. Díky tomu existuje značná úspora nákladů, která udržuje konkurenceschopnost společností na dostatečné úrovni.

Newsletter