Podle HSBC bude Austrálie do roku 2018 největším vývozcem zkapalněného zemního plynu na světě. Nárůst produkce je očekáván do konce příštího roku, kdy bude uveden do provozu projekt QCLNG v oblasti Queenslandu a následně Gorgon Gas projekt v západní Austrálii. Dohromady mají tyto projekty zvýšit roční produkci plynu o více jak 24 milionů tun. Odhady HSBC pak počítají s celkovým nárůstem exportu zemního plynu o 70 % v období 2015 – 2016 a v průměru o 42 % během další tří let.
Do roku 2018 je naplánováno spuštění dalších 5 projektů, díky kterým má celková kapacita produkce plynu převýšit 80 mil. tun za rok, což je o 3 mil. více, než produkuje dosavadní lídr světového trhu s plynem Katar, s celkovou roční produkcí o velikosti 77 mil. tun, cituje ze zprávy HSBC server CNBC.
Očekává se, že tento exportní boom podpoří tempo růstu australského HDP ročně o 0,7 procentních bodů v prvních třech letech a v průměru pak každoročně o téměř 3 procentní body. Podle HSBC by toto zvýšení růstu produktu mělo pomoci především skomírající oblasti investic a to i přesto, že většina plynových továren je vlastněna zahraničními subjekty.
Dosavadní výše investic do výstavby nových kapacit zemního plynu byla odhadnuta společností McKinsey na 200 mld. dolarů, což odpovídá přibližně 13% současného australského HDP. McKinsey dále tvrdí, že těžba zemního plynu v Austrálii je o 20-30% nákladnější než v severní Americe či východní Africe. Na toto tvrzení reaguje studie oxfordského Institutu pro energetické studie, která se zabývá otázkou konkurenceschopnosti australských těžařských společností v rámci světového trhu s plynem.
Podle institutu má 60% všech projektů povahu tzv. „brownfield investment“, kdy těžařská společnost koupí či si pronajme již funkční továrnu a pouze ji přizpůsobí své činnosti. Díky tomu existuje značná úspora nákladů, která udržuje konkurenceschopnost společností na dostatečné úrovni.